Link do opisu wydarzenia: Miłosne wyznania na najpiękniejszym mostku w Gdańsku

Miłosne wyznania na najpiękniejszym mostku w Gdańsku

Data: 25 marca 2023 r.
Godzina: 11:30 - 13:00
Miejsce: Mostek na Skwerze im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku między ulicami Targ Rakowy, Hucisko i Wały Jagiellońskie
Wstęp: wolny
Organizator: Stowarzyszenie PROM Kultura

Szczegóły wydarzenia

starodawne zdjęcie parku, mostku. Para ludzi spacerująca na ścieżce

mat. Stowarzyszenie PROM Kultura

Niedługo najładniejszy mostek w Gdańsku przejdzie remont i choć odzyska wtedy dawny blask, to zniknie coś, o czym warto pamiętać - miłosne wyznania, które przez lata zostawiali tam zakochani.

Nikt nie pochwala niszczenia własności publicznej, ale kto nie wydrapał serca z inicjałami na szkolnej ławce, drzewie, czy właśnie na moście niech pierwszy rzuci kamieniem. Już starożytni zakochanym wybaczali więcej, bo doceniali wartość ich uczuć. Stowarzyszenie PROM Kultura chciałaby uczcić porywy serca, które niedługo przejdą do historii ukryte pod kolejną warstwą farby dlatego zapraszają niezwykłe wydarzenie, w trakcie którego będzie można poznać historię tego zabytku - mostu nad Radunią w historycznym parku zwanym niegdyś Małym Błędnikiem. Będziecie mogli również wysłuchać krótkiej prelekcji o parkach miejskich jako miejscu szczególnie sprzyjającym zakochanym. Opowiemy Wam również o tym, co o miłości mówili mędrcy różnych epok i dlaczego właśnie mosty są miejscami, które szczególnie sprzyjają wyznaniom uczuć.

Na koniec organizatorzy zachęca do wyznawania uczuć sposobami, które nie niszczą obiektów publicznych, ale również zostawiają ślady w pamięci. Kto się odważy, będzie mógł dać dowód swojego uczucia czytając krótki wiersz (własny lub cudzy) zadedykowany wybrance czy wybrankowi. Udostępnimy Wam mikrofon, a nieśmiałym możemy pomóc czytając za nich. Zrobimy pamiątkowe zdjęcia i będziemy cieszyć się budzącą się wiosną.

Program wydarzenia:

  • Przywitanie gości połączone z opowieścią o tym, co starożytni myśliciele mówili o miłości i czemu most świetnie nadaje się na symbol ważnych uczuć - Paweł Paniec, filozof
  • Jeśli kochać, to na zielono - o parkach miejskich i urokach przyrody, które sprzyjają pozytywnym uczuciom - Joanna Paniec, architektka krajobrazu
  • Historia Małego Błędnika i jego mostku - o przeszłości i teraźniejszości tego urokliwego zabytku - Dominika Ikonnikow, historyczka
  • Czytanie miłosnej poezji, pamiątkowe zdjęcia, podziwianie budzącej się przyrody

Organizatorzy:
Dominika Ikonnikow – historyczka, gedanistka, radna dzielnicy Śródmieście. Członkini Komitetu Rewitalizacji przy Prezydencie Miasta Gdańska. Stypendystka Fundacji Gdańskiej (2017– 2018). W latach 2016 – 2022 zawodowo związana z Europejskim Centrum Solidarności. Współautorka publikacji ,,Gdańskie legendy na nowo opowiedziane”, wydanej przez Gdańską Organizację Turystyczną w 2021 r.

Joanna Paniec - architektka krajobrazu, animatorka kultury, w latach 2015 – 2020 ogrodnik miejska w Gdańsku i główna specjalistka ds. zielonej marki miasta w Biurze Prezydenta Gdańska. Aktualnie jako ekspertka ds. edukacyjnych wspiera Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w projekcie “Klimat w szkołach metropolii”, prowadzi własną pracownię projektową slowgarden.design, promując kształtowanie otoczenia w sposób zrównoważony. Współtworzy podcast „Odcienie zieleni”.

Paweł Paniec – filozof i animator kultury, prezes Stowarzyszenia PROM Kultura; autor działań popularyzujących filozofię i historię Gdańska skierowanych do dzieci i dorosłych m. in. „Tato, a kto to?”, „Mapa myśli”, „zMYŚLne zabawy”, „Myśl Dojrzała”, „O czym myślą zabytki?”, „Na pierwszej linii – rozmowy z ludźmi książki w Gdańsku”, „Wspólnota Myśli”. Dwukrotny stypendysta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury. Jego cykle wykładów online „Gdańsk i jego wartości” i „Całe złoto Johanna.