Link do opisu wydarzenia: Markull i jego epoka

Markull i jego epoka

Data: 9 października 2016 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Gdańsku, ul. Łąkowa 1-2
Wstęp: wstęp wolny
Organizator: Miasto Gdańsk, Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane, Akademia Muzyczna w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Miasto Gdańsk, Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane oraz Akademia Muzyczna w Gdańsku zapraszają na wyjątkowy koncert poświęcony twórczości gdańskiego kompozytora Friedricha Wilhelma Markulla.

W roku 2016 obchodzimy jubileusz 200. rocznicy urodzin tego mało znanego, romantycznego muzyka, organisty słynnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Jako, że wciąż utrzymuje się moda na świętowanie różnych rocznic związanych z wielkimi twórcami minionych epok (200 rocznice urodzin Chopina, Schumanna, Liszta ect.) inicjatywa młodych muzyków z Orkiestry Kameralnej PROGRESS zasługuje na szczególną uwagę.

Ten lokalny patriotyzm pozwala nam odkryć ducha dawnego Gdańska, zaklętego w pięknych frazach XIX- wiecznej symfonii. Markull jako twórca silnie związany z tradycją protestancką, niemiecką, komponował dzieła oparte na melodiach chorału, stając się Mistrzem gatunku. Zaprzyjaźniony ze szczecińskim organistą i kompozytorem Carlem Loewe, oraz cudownym dzieckiem epoki- Feliksem Mendelssohnem- Bartholdym wpisywał się w nurt wczesnego, lirycznego romantyzmu, natchnionego artystycznym duchem epoki. Tworzył w Gdańsku odradzającym się po wojnach napoleońskich. Prowadził Singakademie, był krytykiem muzycznym (podobnie jak Robert Schumann) w „Danziger Dampfboot”. Mieszkał przy Hundegasse 122 - dzisiejszej ulicy Ogarnej. Większość jego spuścizny (poza muzyką organową, która cieszy się sporą popularnością na świecie) popadła w zapomnienie. Wspaniła okazja do wskrzeszenia jego twórczości została wykorzystana przez dyrygenta Szymona Morusa, który przygotował współczesną edycję II Symfonii c- moll op.59 F.W.Markulla. Ten jedyny w swym rodzaju utwór, tak ważny dla historii Miasta Gdańska, przez lata przechowywany był w Berlińskich archiwach. Efekty żmudnych, archeologicznych badań, analiz, poprawek będzie można usłyszeć 9 października w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Ciekawym pomysłem jest także zestawienie Symfonii ze słynną Uwerturą Hybrydy Mendelssohna. Jak wypada gdańska muzyka romantyczna na tle XIX wiecznej Europy? Jak silnie oddziałowywała na ducha epoki sylwetka niezrównanego Ludwiga van Beethovena? Czy Markull czerpał z twórczości klasyków wiedeńskich? Czy w jego muzyce słychać echa tak burzliwych przemian społecznych jakie zaszły na przełomie XVIII i XIX wieku? Jaki wpływ na jego twórczość miała jego działalność organowa?

Cóż, partytura partyturą, ale muzykę najlepiej poznać i ocenić na żywo, uczestnicząc w jej współczesnym prawykonaniu. Orkiestrę Kameralną PROGRESS poprowadzi jej założyciel i dyrektor artystyczny Szymon Morus, pomysłodawca Uroczystego Koncertu w 200. rocznicę urodzin Wilhelma Friedricha Markulla.

Koncert dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Miejsce