Link do opisu wydarzenia: "Kult dla ślepców? Protestantyzm a sztuka sakralna"

"Kult dla ślepców? Protestantyzm a sztuka sakralna" - wykład Cykl świętojański

Data: 26 września 2023 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Centrum św. Jana ul. Świętojańska 50, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Szczegóły wydarzenia

wnętrze kościoła
mat.  Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

W 2020 r. zakończyła odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury. To wyjątkowy obiekt, który nieczynny przez wiele dziesięcioleci – do lat 90. – obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego miejsca poprzez różne dziedziny nauki : historię, historię sztuki, architekturę, konserwację zabytków czy filologię klasyczną, czasami w sposób nieoczywisty i zaskakujący. Odkryjemy ciekawostki i detale, które nie są powszechnie znane, a zbadane i znane wąskiemu kręgowi specjalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.

Stosunek protestantyzmu do sztuki sakralnej był bardzo zróżnicowany i ewoluował w ciągu wieków. Takie widoki jak protestanci palący religijne obrazy czy puste, białe protestanckie kościoły są dużym uproszczeniem. Co tak właściwie reformatorzy mówili o sztuce? Czy protestantyzm to kult dla ślepców, w którym nie ma miejsca na sztukę? Jak właściwie wyglądała protestancka sztuka religijna?

Prelegentka: Dominika Kałabun – historyczka sztuki, religioznawczyni, przewodniczka po Warmii, Mazurach i Trójmieście. Zawodowo związana z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie pełni obowiązki kierownika Działu Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego, współtworzy wystawy i opiekuje się kolekcjami metali, tkanin oraz ikon.

Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
Prelegentka: Dominika Kałabun