mat. Nadbałtyckie Centrum Kultury
W 2020 r. zakończyła odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury. To wyjątkowy obiekt, który nieczynny przez wiele dziesięcioleci – do lat 90. – obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego miejsca poprzez różne dziedziny nauki : historię, historię sztuki, architekturę, konserwację zabytków czy filologię klasyczną, czasami w sposób nieoczywisty i zaskakujący. Odkryjemy ciekawostki i detale, które nie są powszechnie znane, a zbadane i znane wąskiemu kręgowi specjalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.
Stosunek protestantyzmu do sztuki sakralnej był bardzo zróżnicowany i ewoluował w ciągu wieków. Takie widoki jak protestanci palący religijne obrazy czy puste, białe protestanckie kościoły są dużym uproszczeniem. Co tak właściwie reformatorzy mówili o sztuce? Czy protestantyzm to kult dla ślepców, w którym nie ma miejsca na sztukę? Jak właściwie wyglądała protestancka sztuka religijna?
Prelegentka: Dominika Kałabun – historyczka sztuki, religioznawczyni, przewodniczka po Warmii, Mazurach i Trójmieście. Zawodowo związana z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie pełni obowiązki kierownika Działu Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego, współtworzy wystawy i opiekuje się kolekcjami metali, tkanin oraz ikon.
Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
Prelegentka: Dominika Kałabun