Link do opisu wydarzenia: Król Roger

Król Roger

Data: 19 - 21 kwietnia 2024 r.
Godzina: 19 kwietnia godz. 19:00, 20 kwietnia godz. 18:00, 21 kwietnia 17:00
Miejsce: Opera Bałtycka al. Zwycięstwa 15, Gdańsk
Wstęp: Bilety od 65 zł
Organizator: Opera Bałtycka w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Jedno z największych arcydzieł XX wieku. Opera, oratorium i misterium jednocześnie. Realizowany przez najbardziej uznanych dyrygentów i reżyserów, zachwyca na scenach operowych niemal całego świata.

Akcja rozgrywa się na Sycylii około 1150 roku. Podczas nabożeństwa w katedrze w Palermo król Roger wraz z żoną Roksaną i doradcą Edrisim dowiadują się, że Kościołowi zagraża założyciel nowej religii, młody piękny Pasterz. Na życzenie króla mężczyzna zostaje przyprowadzony do świątyni i oskarżony o obrazę boską. Tłum żąda skazania Pasterza na śmierć, jednak król, Roksana i Edrisi są pod wielkim wrażeniem jego łagodności i pokory. Roger, darując mu wolność, nakazuje stawić się na sąd.

Oczekując na Pasterza, król wyznaje Edrisiemu swoje obawy o uczucia Roksany, która wstawia się za Pasterzem. Ten rzuca czar na Roksanę i dworzan, którzy dołączają się do upojnego tańca miłości. Niewzruszony król rozkazuje jednak uwięzić Pasterza, który z łatwością zrywa ciężkie łańcuchy i wzywa do wyprawy do kraju wiecznej wolności. Wszyscy, także Roksana, podążają za nim. Tylko Roger i Edrisi pozostają w pałacu. Król rezygnuje z tronu i jako pielgrzym udaje się na poszukiwanie żony i Pasterza.

Trzeci akt przenosi akcję do ruin antycznego teatru w Syrakuzach. Po długiej wędrówce dotarli tu Roger i Edrisi. Król głośno wzywa Roksanę, a ona odpowiada mu najpierw z daleka, potem pojawia się przed nim i sławi kult Pasterza. Wspólnie rozpalają ogień ofiarny. Wkrótce Pasterz w swej prawdziwej postaci - Dionizosa - wkracza do amfiteatru. Pełen zachwytu Roger wznosi hymn na cześć wschodzącego słońca.

OBSADA:

Król Roger: Leszek Skrla, Mariusz Godlewski
Roksana: Olga Pasiecznik, Anna Fabrello
Edrisi: Ryszard Minkiewicz, Witalij Wydra
Pasterz: Pavlo Tolstoy, Andrzej Lampert
Archiereios: Szymon Kobyliński, Grzegorz Pelutis
Diakonissa: Karolina Sikora

Balet Opery Bałtyckiej
Chór Opery Bałtyckiej

 

Miejsce