Link do opisu wydarzenia: Kino na 100czni: Świat po pracy

Kino na 100czni: Świat po pracy

Data: 28 maja 2024 r.
Godzina: 22:00
Miejsce: 100cznia ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: 100cznia

Szczegóły wydarzenia

100cznia, Millienium Docs Against Gravity i All About Freedom Festival prezentują kolejną odsłone kina plenerowego pod stoczniowymi żurawiami. Ostatni seans w tym miesiącu to pokaz fascynującego filmu dokumentalnego jakim jest 'Świat po pracy'.

W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób, które przychodzą do pracy tylko po to, żeby w niej być. Z wykonywaniem konkretnych zadań nie ma to nic wspólnego. W Korei Południowej pracuje się tak dużo, że wprowadzono tam nawet politykę wyłączania komputerów pod koniec dnia, żeby pracownicy nie mogli już dłużej pracować. 14-godzinny dzień pracy to w tym kraju norma i oznaka szacunku. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań, co w efekcie uczyni nas bezrobotnymi.

Wiele zmieniło się od czasu, gdy grupa purytańskich księży wynalazła w XVII wieku pojęcie etyki pracy. W XXI wieku samo pojęcie „pracy” pod wieloma względami się rozpada. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie, z egzystencjalnym humorem bada, co oznacza dziś słowo „praca” i czy w ogóle ma ono jeszcze dla nas jakieś znaczenie.

Film prezentowany jest w oryginalnej wersji językowej, z polskimi napisami. Zaczynamy o 22.00. Wstęp bezpłatny. Do zobaczenia na 100czni!

Miejsce