Link do opisu wydarzenia: Kino Mieszkańca "20 000 gatunków pszczół"

Kino Mieszkańca "20 000 gatunków pszczół"

Data: 23 maja 2024 r.
Godzina: 19:20
Miejsce: KinoPort ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Szczegóły wydarzenia

Posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca mogą jednorazowo w ciągu roku kalendarzowego wziąć bezpłatnie udział w pokazie specjalnym zorganizowanym w ramach cyklu Kina Mieszkańca.

W maju darmową wejściówkę można będzie odebrać na seans filmu „20 000 gatunków pszczół” (reż. Estibaliz Urresola Solaguren, 2023).

Najlepszy hiszpański film roku, a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę aktorską na MFF w Berlinie. Dziesięcioletnia (!) Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody. W „20 000 gatunków pszczół” wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju.

Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.

Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw? „20 000 gatunków pszczół” to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.

Bilety można zarezerwować przez Messenger KinoPortu lub telefonicznie, kontaktując się z kasą kina pod numerem 585 000 232.

Miejsce