JASTARNIA , KONCERTY ORGANOWE W KOŚCIELE NMP

JASTARNIA , KONCERTY ORGANOWE W KOŚCIELE NMP

Data: 12/07-16/08.2012
Godzina: 19.00
Miejsce: JASTARNIA, KOŚCIÓŁ NMP
Wstęp: wolny
Organizator: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fr. Chopina w Gdańsku, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Jastarni

Szczegóły wydarzenia

Koncerty organowe  w Kościele Najświętszej Marii Panny wpisały się już na trwałe w kalendarz nadmorskich imprez kulturalnych. Co więcej, uzupełniają doskonale cykle festiwali organowych, których będzie można wysłuchać tego lata na Wybrzeżu i nie ustępują im pod względem oferty na żadnym polu.  Organizatorzy zadbali bowiem zarówno o bogaty repertuar, jak i międzynarodowy przekrój doskonałych wykonawców z  Polski i zagranicy. Dodatkowo, nastrojowe brzmienie organów podkreślają urokliwe wnętrza kościoła w Jastarni.  W tym roku, do Jastarni przyjadą organiści najwyższej klasy; prosto z Francji, Włoch,  Argentyny i Australii. Nie zabraknie także znanych i utytułowanych rodzimych artystów, jak choćby Konstanty Andrzej Kulka czy prof. Roman Perucki. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.


Program

12/07 Jean-Paul Imbert organy

19/07 Maurizio Conca organy

26/07 Konstanty Andrzej Kulka skrzypce
Roman Perucki organy

02/08 Douglas Lawrence organy
Elizabeth Anderson organy

09/08 German Torre organy

16/08 Marcin Miłosz Grzegorczyk organy

 

Background

JASTARNIA - Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Świątynię zbudowano w okresie międzywojennym, w stylu neobarokowym. Inicjatorem budowy był ksiądz Stefański. Szczególnie ciekawy jest marynistyczny wystrój wnętrza z amboną w kształcie łodzi niesionej przez spienione fale. Witraże przedstawiają sceny z życia Matki Bożej.
Konstanty Andrzej Kulka (ur. 5 marca 1947 w Gdańsku) – polski skrzypek i pedagog, ojciec Gabrieli Kulki.

Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wykonał ponad 1500 recitali i koncertów z towarzyszeniem orkiestry na całym świecie. Gra ze słynnymi orkiestrami, występuje na festiwalach w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie i in. Dokonuje wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Uprawiał również kameralistykę, bierze udział w wykonaniu i nagraniach polskiej muzyki współczesnej. Bierze udział w licznych tournée zagranicznych z polskimi orkiestrami. Jest głównie związany z Filharmonią Narodową. Wystąpił także gościnnie w albumie Hat, Rabbit swojej córki Gaby Kulki.

Nagrody i wyróżnienia W 1964 zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie im. N. Paganiniego w Genui, w 1966 I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiowym w Monachium.
Jest laureatem nagród m.in. Ministra Kultury i Sztuki i Ministra Spraw Zagranicznych. W 1974 w związku z jubileuszem Polski Ludowej odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
5 listopada 2001 odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Roman Perucki

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych  w kraju i za granicą. Jest profesorem  gdańskiej Akademii Muzycznej od roku 1984 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej. Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA i Japonia). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Kaliningradzie (Rosja) i Paryżu (Francja). Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech i Rosji. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe. Jego płytę "Messe pour les paroisses" Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał  w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka, w swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku). Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz najwyższe odznaczenie papieskie "Pro ecclesiae et pontifice". W 2005 roku otrzymał Odznakę - Zasłużony Dla Kultury Polskiej-.
Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in. najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej .