Link do opisu wydarzenia: Gdański Tydzień Mobilności 2017

Gdański Tydzień Mobilności 2017

Data: 15 - 22 września 2017 r.
Miejsce: Gdańsk
Organizator: Miasto Gdańsk

Szczegóły wydarzenia

Warsztaty dla rowerzystów, rowerowe zdjęcia, impreza Rowerem do ZOO, festyn z komunikacją miejską, wycieczki inspirowane mobilnością czy lekcje komunikacyjne dla dzieci i dorosłych to atrakcje Europejskiego Tygodnia Mobilności w Gdańsku.

Tydzień Mobilności znany jako Mobility Week to przypadająca na wrzesień cykliczna inicjatywa promująca zrównoważony transport i ekologiczne sposoby poruszania się po mieście. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Dzielmy się mobilnością”.

Z kolei do dzielenia się pomysłami na usprawnienie komunikacji rowerowej zachęcają pomysłodawcy globalnej inicjatywy Cycle Hack czyli trzydniowych warsztatów poświęconych rowerowym innowacjom. Spotkania Cycle Hack odbędą się równolegle w blisko 40 miastach na świecie, w tym także w Gdańsku, w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Uczestnicy opowiedzą o barierach, jakie napotykają, poruszając się na rowerach, aby w grupach tematycznych wypracowywać ich rozwiązania oraz przetestować pomysły w terenie. Cycle Hack Gdańsk odbędzie się pod hasłem „Patenty na jazdę w niepogodę”. Oprócz sposobów na jazdę rowerem w zimniejsze dni, uczestnicy zastanowią się nad możliwościami rozwinięcia kampanii Rowerem do pracy. Na część warsztatową obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny na stronie www.rowerowygdansk.pl. Jednocześnie odbędą się konsultacje lokalizacji parkingów Roweru Metropolitalnego, na które to wstęp jest nielimitowany.

 

Festyn z komunikacją miejską na pętli tramwajowej Chełm – Witosa

Sobotni festyn z komunikacją miejską na pętli tramwajowej Chełm – Witosa to jedna z nielicznych okazji, aby przejechać się zabytkowymi autobusami i zwiedzić zabytkowe tramwaje. Oprócz atrakcji związanych z transportem publicznym, plenerowego serwisu rowerowego i pokazu gimnastyki sportowej, na mieszkańców czekają także stanowiska Straży Miejskiej i Komendy Miejskiej Policji, konkurs plastyczny oraz quizy z nagrodami. Będzie można m in. zdobyć vouchery na mecze Lechii Gdańsk.

 

Rowerem do zoo” – promocyjne ceny biletów w niedzielę 17 września

W ramach imprezy „Rowerem do zoo” podobnie jak w zeszłym roku, przyjeżdżając do ogrodu zoologicznego na rowerze w niedzielę w godz. 09:00 - 19:00, będzie można kupić bilety w promocyjnych cenach tzn. za 10 zł bilet normalny i za 5 zł - ulgowy. Na miłośników jednośladów czekać będzie plenerowy serwis rowerowy. Dodatkową atrakcją będzie gra terenowa „Mobilność zwierząt”, dzięki której dowiedzieć się można, jak daleko, szybko, wysoko i głęboko, biegają, wspinają się i nurkują zwierzęta w warunkach naturalnych oraz wziąć udział w losowaniu bonów zakupowych.

 

Rowerowy portret

Będzie także okazja, aby zrobić sobie profesjonalny rowerowy portret. W godzinach od 15:30 do 17:30 na rowerzystów czekać będziemy w poniedziałek przy Hali Olivii, a w czwartek przy Bramie Oliwskiej (żółtym wiadukcie). Zdjęcia zobaczyć będzie można w galeriach na stronach www.rowerowygdansk.pl oraz Fb: @RowerowyGdansk.

 

Wycieczki terenowe

Miasto Gdańsk wraz z partnerami Europejskiego Tygodnia Mobilności zaprasza także na wycieczki inspirowane szeroko pojętą mobilnością. W sobotę będzie to zwiedzanie gdańskiego lotniska, a konkretnie miejsc, na co dzień niedostępnych dla pasażerów. W poniedziałek warto wybrać się na spacer historyczny po Nowym Porcie, podczas którego lokalna przewodniczka opowie o osobach przypływających i wypływających z Gdańska. Można także zapisać się na wycieczkę po terminalu kontenerowym, której organizator DCT Gdańsk S.A., zapewnia transport autokarem ze Śródmieścia Gdańska. Warunki uczestnictwa w wycieczkach oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie www.rowerowygdansk.pl.

 

Kulminacją Europejskiego Tygodnia Mobilności 2017 będzie czwartkowy spacer historyczny z Dorotą Kuś po dzielnicy Brzeźno oraz piątkowy Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.

 

Program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2017 w Gdańsku

- Cycle Hack (15, 16, 17.09) - czyli patenty na jazdę w niepogodę, rozmowy o przyszłości Rowerowej Rywalizacji Miast i konsultacje stacji Roweru Metropolitalnego (część warsztatowa - obowiązują zapisy przez formularz rejestracyjny, konsultacje – udział nielimitowany)

Gdzie: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-803 Gdańsk

Kiedy?

  • Piątek w godz.: 17:30 - 20:00

  • Sobota w godz.: 10:00 - 16:00 (konsultacje w godz.: 11:00 - 14:00)

  • Niedziela w godz.: 11:00 - 15:00 (konsultacje j/w w godz.: 11:00 - 14:00)

- Komunikacja miejska wczoraj i dziś - 16.09 (sobota) w godz.: 11:00 - 14:00 - festyn na pętli tramwajowej Chełm - Witosa;

- Zwiedzania terminala lotniczego - 16.09, godz.: 10:00 czyli wycieczka po Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy (obowiązują zapisy - formularz rejestracyjny)

- Przystanek Wiedzy – 16.09 w godz. 10:00 -17:00 - wystawa poświęcona komunikacji miejskiej, organizowana przez Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego w Bramie Wyżynnej,

- Rowerem do ZOO - 17.09 (niedziela) w godz.: 09:00 - 19:00 - przyjedź do ZOO na rowerze i kup bilet za ułamek ceny (10 zł - normalny, 5 zł - ulgowy);

- Morskie opowieści - 18.09 (poniedziałek) godz.: 17:00 - spacer historyczny po Nowym Porcie wyruszy spod Morskiego Domu Kultury (obowiązują zapisy - formularz rejestracyjny)

- Zrób sobie profesjonalne ROWEROWE ZDJĘCIE!:

  • 18.09 (poniedziałek) w godz.: 15:30 - 17:30 - pod Halą Olivią

  • 21.09 (czwartek) w godz.: 15:30 - 17:30 - przy Bramie Oliwskiej (żółtym wiadukcie)

- Zwiedzanie Terminala kontenerowego DCT S.A - 20.09 (środa) godz.: 16:30 - wyjazd autokarem z parkingu przy ul. Długie Ogrody (obowiązują zapisy - formularz rejestracyjny, atrakcja dla osób pełnoletnich)

- Poznaj Brzeźno z Dorotą Kuś – 21.09 (czwartek) godz.: 12:00 - spacer z elementami historii komunikacji miejskiej

- Europejski Dzień bez Samochodu (22.09) piątek - zostaw samochód, weź dowód rejestracyjny i podróżuj za darmo komunikacją miejską

Miejsce