Link do opisu wydarzenia: Gdański Festiwal Muzyczny – Scottish Chamber Orchestra

Gdański Festiwal Muzyczny – Scottish Chamber Orchestra

Data: 23 maja 2025 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Polska Filharmonia Bałtycka ul. Ołowianka 1, Gdańsk
Wstęp: Bilety 27-151,50 zł
Organizator: Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny

Szczegóły wydarzenia

Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny

Scottish Chamber Orchestra / Szkocka Orkiestra Kameralna
Maxim Emelyanychev – dyrygent
Vilde Frang – skrzypce

Program:

Jay Capperauld – The Origin of Colour
Ludwig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 [42']

Przerwa [20']

Joseph Haydn – 104 Symfonia D-dur [29']

Scottish Chamber Orchestra / Szkocka Orkiestra Kameralna
Jest jednym z pięciu szkockich narodowych zespołów artystycznych i od momentu powstania w roku 1974 stanowi siłę napędową szkockiej sceny muzycznej. Finansowana jest przez rząd Szkocji, Radę Miasta Edynburga i sporą grupę darczyńców. Międzynarodową renomę orkiestra zawdzięcza niekonwencjonalnym występom, w programie których, obok dzieł z głównego nurtu muzyki klasycznej, znajdują się także zamówione przez zespół utwory kompozytorów współczesnych i coraz częściej pozamuzyczne elementy szeroko pojętej sztuki. Działalność SCO nie ogranicza się tylko do koncertów. Muzycy, pracownicy impresariatu i członkowie zarządu realizują wiele programów edukacyjnych angażujących ludzi w różnym wieku i o różnym wykształceniu. Obecna pięcioletnia rezydencja SCO w Craigmillar w Edynburgu oparta jest się na bogatej historii  tego obszaru i łączy w ten sposób lokalną społeczność z narodowym zasobem kulturowym. Nowy, ekscytujący rozdział  w historii SCO rozpoczął się we wrześniu 2019 roku. Stanowisko głównego dyrygenta objął młody i dynamiczny artysta Maxim Emelyanychev.

Maxim Emelyanychev - Główny dyrygent Scottish Chamber Orchestra oraz Il Pomo d’Oro, pierwszy dyrygent gościnny Stockholm Radio Symphony Orchestra od sezonu 2025/2026. Debiutował jako dyrygent w wieku 12 lat. Wkrótce po tym poprowadził kilka orkiestr symfonicznych w Rosji i został zaproszony do dyrygowania kilkoma międzynarodowymi orkiestrami barokowymi. W 2013 roku został głównym dyrygentem orkiestry grającej na instrumentach historycznych Il Pomo d’Oro. W 2014 roku debiutował w Don Giovannim Mozarta w Teatro de la Maestranza. Sezon 2016/2017 obejmował już duże międzynarodowe tournée z Il Pomo d'Oro Orchestra i Joyce DiDonato, debiut w Opernhaus Zürich oraz debiut z Orchestre National du Capitole de Toulouse, której od tego momentu jest regularnym gościem. Kolejne sezony to występy z Real Orquesta Sinfonica de Sevilla, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Orchestra della Svizzera Italiana, Orchestre National de Lyon, Orchestra Sinfonica di Milano, Orchestre National de Belgique, Orchestre National de Bordeaux i Saint-Petersburg Symphony. W roku 2018 przyjął nagłe zastępstwo i poprowadził ze Szkocką Orkiestrą Kameralną IX Symfonię Schuberta. Zachwyceni muzycy mianowali go nowym głównym dyrygentem. Funkcje tę objął w roku 2019 i po niedawnym przedłużeniu kontraktu będzie ją pełnił do roku 2028.
W USA debiutował z Seattle Symphony. Odbył tam również tournée z Il Pomo d’Oro i Joyce DiDonato z oratorium Theodora Haendla. Ze Szkocką Orkiestrą Kameralną regularnie bierze udział w BBC Proms oraz w Festiwalu w Edynburgu. Współpracuje z teatrami operowymi w Genewie i i Tuluzie oraz Royal Opera House w Londynie.

Vilde Frang - Norweska skrzypaczka, uhonorowana w 2012 roku Credit Suisse Young Artists Award, co zaowocowało jej debiutem z Wiener Philharmoniker pod batutą Bernarda Haitinka na festiwalu w Lucernie. Od tego momentu regularnie występuje z czołowymi orkiestrami świata, m.in. Berliner Philharmoniker, Concertgbouw Orchestra, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, London Symphony Orchestra, Chamber Orchestra of Europe, Tonhalle Orchestra Zurich, Los Angeles Philharmonic, Budapest Festival Orchestra i Cleveland Orchestra. Współpracuje z dyrygentami, takimi jak Sir Simon Rattle, Bernard Haitink, Herbert Blomstedt, Esa-Pekka Salonen, Mariss Jansons, Vladimir Ashkenazy, Ivan Fischer, Maxim Emelyanychev, Jakub Hrůša, Vladimir Jurowski, Manfred Honeck, Teodor Currentzis, Daniel Harding, Antonio Pappano, Lahav Shani, Paavo Järvi i Yuri Temirkanov. Jako wybitna kameralistka regularnie występuje na Lucerne Festival, BBC Proms w Londynie, festiwalach w Verbier, Lockenhaus, George Enescu Festival, Salzburg Festival i Prague Spring Music Festival. Gra recitale w Carnegie Hall, Concertgebouw, Vienna Musikverein, Philharmonie Berlin, Tonhalle Zurich i Bozar w Brukseli, a także w Ameryce Północnej w ramach Vancouver Recital Series, Boston Celebrity Series i San Francisco Performances. Jako artystka rezydentka Wigmore Hall połączy siły z zespołem muzyki dawnej Arcangelo, wystąpi także z Lawrence'em Powerem, Valeriyem Sokolovem, Denisem Kozhukhinem i Maximillianem Hornungiem.

Więcej informacji

Miejsce