Link do opisu wydarzenia: Franek Warzywa i Młody B

Franek Warzywa i Młody B

Data: 16 czerwca 2023 r.
Godzina: 20:00
Miejsce: LKW Gallery ul. Szopy, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Szczegóły wydarzenia

baner promujący koncert Franek Warzywa i Młody B

 

Jubileusz 25-lecia CSW Łaźnia zasługuje na stosowne uczczenie. W ramach projektu „Windows 2023” przygotowano specjalne wydarzenie na tę okazję – wiksę z Frankiem Warzywa i Młodym B. Koncert odbędzie się w ciężarówce LKW Gallery 16 czerwca o 20.00.

Ponadto, w CSW Łaźnia przy Jaskółczej 1 przez cały weekend będzie można oglądać kompilację prac wideo i teledysków stworzonych przez Franka Warzywa (prywatnie Franka Drażbę).

Franek Warzywa to postać internetowego influencera, która istnieje w kontrze do hermetycznego środowiska i ograniczonego pola odbiorców rynku sztuki, oraz instytucji kultury w Polsce. Główną przestrzenią komunikacji Franka są media społecznościowe takie jak TikTok, YouTube, Instagram i Spotify, a w swoich wypowiedziach wykorzystuje różnorodne media takie jak wideo, animacja 3D, muzyka, grafika, czy nawet otwarcie krytykowane przez niego malarstwo. Istotą działań niezależnie od techniki jest performatywny proces angażujący odbiorców w przestrzeni, w której są umieszczani. Taką przestrzenią może być zarówno cyfrowa rzeczywistość TikToka czy Instagrama, jak i fizyczne miejsce, takie jak warzywniak, bazar lub klub podczas koncertu. Ważne jest tworzenie realnej relacji zachęcającej widzów i odbiorców do aktywnej partycypacji w procesie twórczym.

Za muzykę duetu odpowiada Młody B: tajemniczy producent i multiinstrumentalista z jazzowym wykształceniem i zajawką ornitologiczną. Ich ekstatyczne, żywiołowe koncerty zawsze wypełniają kluby po brzegi, a publiczność z niezwykłym oddaniem, niemalże transowo śpiewa wspólnie utwory. Dla Franka Warzywa istotne są trzy kwestie: zdrowy styl życia, sztuka partycypacyjna i uśmiech na buzi. Posługuje się prostym językiem, który miejscami staje się wręcz nad wyraz wulgarny, świadomie dystansując się od formy przeintelektualizowanej wypowiedzi artystycznej, z którą się nie utożsamia. Humor jest uniwersalnym środkiem wyrazu, poprzez który komunikuje ważne dla niego problemy, kamuflując je w pozornie naiwnej i infantylnej wypowiedzi. Ostatecznym jednak celem jest dla niego zabawienie odbiorcy, sprawienie żeby się uśmiechnął oraz sięgnął po zdrową przekąskę w formie owocu lub warzywa.

Projekt w ramach cyklu „Windows 2023. Nowe Zjawiska”
Kuratorka: Anna Szynwelska