Link do opisu wydarzenia: Festiwal Europejski Poeta Wolności

Festiwal Europejski Poeta Wolności

Data: 17 - 20 kwietnia 2024 r.
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej Targ Rakowy 11, Gdańsk
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Szczegóły wydarzenia

17-20 kwietnia Instytutu Kultury Miejskiej zaprasza, w ramach Festiwalu Europejski Poeta Wolności, na serię debat i spotkań literackich, w których udział wezmą m.in. Mariusz Szczygieł, Magda Heydel, Jerzy Jarniewicz, Katarzyna Kasia, Jakobe Mansztajn, Michał Rusinek, Tomasz Różycki, Agnieszka Wolny-Hamkało czy Tomasz Stawiszyński. W trakcie wydarzenia publiczność spotka się również z finalistami i finalistkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wstęp na festiwal jest bezpłatny, na niektóre wydarzenia obowiązuje rejestracja. Sercem i miejscem festiwalu jest nowa siedziba IKM przy Targu Rakowym 11.

- Tegoroczny program Festiwalu Europejski Poeta Wolności Małgorzata Lebda i Magdalena Kicińska oparły o hasło PRZEPŁYW – mówi Dagny Kurdwanowska, kierowniczka działu literackiego IKM i koordynatorka festiwalu.  - W świecie przenikania się dyscyplin wspólnie zbadamy przepływy między poezją i prozą, i sprawdzimy, co leży na ich styku. Ważnym tematem będzie również miejsce i znaczenie wolności – w poezji i w naszym codziennym życiu – dodaje.

Wśród wykładów, debat, spacerów i lekcji poetyckich, prezentowania poezji i zaglądania do gdańskich księgarni kameralnych, momentem kulminacyjnym festiwalu będzie wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności Monice Herceg za tom „Okres ochronny.” w tłumaczeniu, z języka chorwackiego, Aleksandry Wojtaszek. Gala odbędzie się 19 kwietnia o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Poprowadzi ją Edmund Krempiński.

Na cały festiwal wstęp jest bezpłatny, niektóre wydarzenia wymagają wcześniejszej rejestracji. Na uroczystość wręczenia Nagrody EPW, która odbędzie się w budynku Instytutu Kultury Miejskiej obowiązywać zaproszenia. Do przyjścia zachęcamy jednak wszystkich zainteresowanych – w przestrzeni IKM prowadzić będziemy transmisję wręczenia nagrody, a następnie odbędzie się otwarte dla wszystkich wydarzenie artystyczne z instalacjami performatywnymi.

Poezja czytana nocną, biopodróż poetycka i refleksje o wolności

17 kwietnia IKM zaprasza na wykład mistrzowski, podczas którego Mariusz Szczygieł opowie o wolności poezji. O sprzecznościach targających tym pojęciem Katarzyna Kasia porozmawia z Karoliną Lewestam, Małgorzatą Halber i Tomaszem Stawiszyńskim. Michał Książek zabierze chętnych w poetycką biopodróż. Performatywne „Nocne czytanie poezji” będzie okazją do bliższego poznania twórczości finalistów i finalistek Nagrody EPW: w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni i aurze dźwiękowej poetki i poeci przeczytają swoje wiersze. Oprawę muzyczną przygotowują Antonina Car, Zuzanna Sikała i Mateusz Nawrot. Za wizualizacje odpowiada Marta Prabucka. Polskie tłumaczenia poezji przeczyta Maciej Świniarski. Kuratorką wydarzenia jest Natalia Cyrzan.

Język poezji a język prozy, młoda poezja z Europy oraz wspólne czytanie Miłosza

18 kwietnia odbędzie się debata, podczas której Paulina Małochleb porozmawia z Tomaszem Różyckim, Katarzyną Szaulińską i Łukaszem Barysem o możliwościach języka „przepływającego” między poezją i prozą. To również dzień pełen poetyckich kooperacji. Rano IKM zaprasza na spotkanie z poetkami partnerskiej sieci Versopolis, Lubow Jakimczuk (Ukraina) i Pernillą Berglund (Szwecja). Wieczorem, w ramach pasma „Mój Miłosz” – we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Literackim im. Czesława Miłosza – pomorscy poeci i poetki przeczytają wiersze i przekłady poetyckie Czesława Miłosza. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska. Wiersze zaprezentują m.in. Monika Maciasz, Daniel Odija, Barbara Piórkowska, Małgorzata Wątor, Julia Szychowiak, Tadeusz Dąbrowski, Rafał Skonieczny, Piotr Czerski.

Po co nam poezja, co słychać w księgarniach kameralnych i Nagroda Europejski Poeta Wolności

19 kwietnia IKM zaprasza publiczność do rozmowy z Michałem Rusinkiem, Jakobe Mansztajnem, Agnieszką Wolny-Hamkało i Grzegorzem Uzdańskim, w której przewrotnie zapytają – po co nam poezja? Tego dnia warto także zajrzeć do jednej z kameralnych księgarń, gdzie w niezobowiązującej atmosferze zainteresowane osoby porozmawiają z poetami i poetkami. W Tajnych Kompletach o poezję „od kuchni” można będzie zapytać Julię Szychowiak, w Marpressie Piotra Czerskiego, w Smaku Słowa Tadeusza Dąbrowskiego, a w Nurtach Rafała Skoniecznego. W piątek odbędzie się również uroczystość wręczenia chorwackiej poetce Monice Herceg i jej tłumaczce Aleksandrze Wojtaszek Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wręczeniu towarzyszyć będzie interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne w przestrzeni IKM. Reżyserką wieczoru jest Aleksandra Jakubczak, muzykę przygotowuje Krzysztof Kaliski, a o oprawę wizualną zadbają Wojciech Sobolewski (wideo) i Elżbieta Szurpicka (scenografia).

Przekład poezji, poezja w przyrodzie, opowiadanie świata poezją i SLAM

W sobotę 20 kwietnia publiczność będzie miała okazję posłuchać fascynującej rozmowy o przekładzie poezji z tłumaczami i tłumaczkami tomów serii Europejski Poeta Wolności 2024: Jerzym Kochem, Magdaleną Pytlak, Piotrem Rucińskim, Katarzyną Szal, Miłoszem Waligórskim i Aleksandrą Wojtaszek. Tego dnia Justyna Sobolewska porozmawia z ukraińską poetką Marianną Kijanowską, laureatką nagrody w edycji 2022, o opowiadaniu świata poematem. Chętni odkrywać będą poezję w przyrodzie z Barbarą Piórkowską. Po południu z laureatkami Nagrody EPW 2024 – Moniką Herceg i Aleksandrą Wojtaszek porozmawia Zofia Król. Festiwal zakończy slam poetycki, który poprowadzi kolektyw Rewers, czyli Joanna Jastrzębska, Katarzyna Kozak. W swoich działaniach i podcastach prowadzące mówią o poezji w sposób, który stroni od patosu. Zwycięzca slamu może liczyć na sławę, chwałę i nagrodę główną - 1000 zł.

Lekcje poetyckie i warsztat translatorski

W programie nie zabraknie także elementów edukacyjnych. 17 kwietnia Jerzy Jarniewicz przeprowadzi lekcję poetycką skierowaną przede wszystkim dla starszej młodzieży i młodych dorosłych. 18 kwietnia odbędzie się warsztat translatorski z Magdą Heydel, tłumaczką z języka angielskiego. Lekcja i warsztaty potrwają po 1,5 h.

Szczegóły

Europejski Poeta Wolności to nagroda literacka, festiwal poezji i seria wydawnicza prezentująca tomy autorów i autorek nominowanych w danej edycji konkursu. EPW organizowane jest w trybie dwuletnim. 8. edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności odbędzie się w Gdańsku 17-20 kwietnia 2024 roku. Program wydarzenia przygotowały Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: Versopolis, Nurty. Księgarnia IKM, Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza, Rok Miłosza, Wydawnictwo Znak, Latvian Literature, Finnish Literature Exchange

Patroni medialni: „Pismo. Magazyn opinii”, „Książki. Magazyn do czytania”, trójmiasto.pl, Prestiż. Magazyn trójmiejski, Czas Literatury

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańska.

 

Miejsce