Link do opisu wydarzenia: Lodowe opowieści z Antarktydy - spotkanie z prof. dr hab. Agnieszką Herman

Lodowe opowieści z Antarktydy - spotkanie z prof. dr hab. Agnieszką Herman

Data: 25 kwietnia 2024 r.
Godzina: 18:30
Miejsce: Winda GAK ul. Racławicka 17, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: GAK Winda

Szczegóły wydarzenia

Czym lód morski różni się od tego w drinkach? Jak doprowadzić do zamarzania w oceanie? Gdzie i w jakich warunkach powstaje najwięcej lodu morskiego? I jaki to wszystko ma związek z powstawaniem najcięższych wód oceanicznych na Ziemi?

Winda GAK zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Nauka nie jest taka straszna!”. Tym razem będziemy gościć prof. dr hab. Agnieszkę Herman - oceanografkę kierującą Pracownią Modelowania Lodu Morskiego w Zakładzie Dynamiki Morza w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Zajmuje się modelowaniem procesów dynamicznych w morzu oraz oddziaływań pomiędzy morzem a atmosferą, głównie w rejonach polarnych i subpolarnych obu półkul. Od wielu lat prowadzi badania teoretyczne i obserwacyjne nad fizyką lodu morskiego.

W czasie, gdy pokrywa lodowa na obszarach polarnych kurczy się w coraz szybszym tempie, jest szczególnie istotne, by lepiej zrozumieć procesy związane z powstawaniem, przemieszczaniem się i topnieniem lodu morskiego, a także ich (bardzo złożone) zależności z prądami oceanicznymi, falami morskimi i pogodą.

Podczas spotkania Profesor Agnieszka Herman będzie także opowiadać o tzw. połyniach. Co to takiego? Wyobraźmy sobie górzyste, skute lodem wybrzeża Antarktydy i dość częstą w tamtych rejonach sytuację, gdy znad lądu przez wiele dni wieje wiatr o prędkości ponad 120 km/h, niosący powietrze o temperaturze poniżej -20C. Ten strumień zimnego powietrza wpada nad pokryty lodem ocean i odpycha od brzegu znajdujący się tam pak lodowy. Powstaje obszar otwartej wody – czyli właśnie połynia. Będzie mowa o tym, co się na tych obszarach dzieje, dlaczego są one szczególnie ważne i ciekawe, a także jak (i czy) można prowadzić pomiary w tak ekstremalnych warunkach.

Spotkanie poprowadzą Katarzyna Burakowska i Tomasz Olszewski.
Oprawę muzyczną zapewni Mariusz Wala.

Miejsce