Link do opisu wydarzenia: Dzielnicowe choinki

Dzielnicowe choinki

Data: 1 - 12 grudnia 2023 r.
Miejsce: Gdańsk: Jasień, Osowa, Sobieszewo, Zaspa Rozstaje, Śródmieście, Ujeścisko - Łostowice, Letnica, Nowy Port, Wrzeszcz, Świbno, Piecki Migowo, Orunia, Żabianka, Stogi
Wstęp: wolny
Organizator: Miasto Gdańsk

Szczegóły wydarzenia

Dzielnicowe choinki pojawią się w tym roku po raz pierwszy na Stogach i Oruni Górnej - Gdańsku Południu. W wielu dzielnicach radni przygotowali dodatkowe atrakcje, dzięki którym będzie można świętować, spotkać się z sąsiadami i poznać nowych, a także aktywnie spędzić czas z dziećmi. Sprawdźcie, gdzie i kiedy zapalane będą lampki na świątecznych drzewkach.
na zdjęciu rozświetlona niewysoka choinka stożkowa, wokół niej stoi kilkadziesiąt osób w zimowych ubraniach, są tam zarówno dzieci jak i dorośli
Od 1 do 12 grudnia, każdego dnia, w innej dzielnicy Gdańska uroczyście rozświetlane będą dzielnicowe choinki
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

1 GRUDNIA 

Pierwsza dzielnicowa choinka zaświeci  uroczyście w tym roku na Jasieniu. Podobnie jak w poprzednich latach, udekorowane i oświetlone zostanie drzewko, które stanie u zbiegu ulic Kartuskiej i Damroki. Początek wydarzenia o godz. 18. Na miejscu, poza radnymi dzielnicy, obecny będzie także zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski. Radni dzielnicy Jasień zachęcają mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych, by wykonały samodzielnie ozdoby na dzielnicową choinkę. Mogą to być bombki, papierowe wycinanki czy dekoracje z włóczki.  

Prace należy podpisać imieniem autora/autorki i podać ich wiek. Ozdoby zostaną wspólnie zawieszone podczas piątkowej uroczystości. Zaplanowano też specjalną atrakcję dla dorosłych mieszkańców: na miejscu przygotowane będą fragmenty papierowego łańcucha choinkowego. Każdy będzie mógł dokleić kolejny jego fragment. Plan jest taki, by 1 grudnia stworzyć najdłuższy jasieński łańcuch choinkowy. Każdy może się do tego przyczynić.

2 GRUDNIA

W sobotę świąteczny klimat będzie można poczuć w Osowej, w Parku Chirona. Dzielnicowe świąteczne drzewko zaświeci się o godz. 17. W wydarzeniu uczestniczyć będzie m.in. zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior i Rada Dzielnicy Osowej. Dla obecnych zaplanowano drobny poczęstunek. 

Miasto ogarnia magiczna atmosfera świąt

3 GRUDNIA

W niedzielę natomiast będzie się działo w Sobieszewie. Tego dnia, w godz. 12 - 18, odbędzie się Jarmark Świąteczny na terenie Wyspy Skarbów GAK, przy ul. Turystycznej 3. Tutaj znajduje się naturalna, żywa choinka, która podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku zostanie udekorowana i uroczyście oświetlona. Lampki zapalone zostaną o godz. 16, a kiedy to nastąpi na miejscu... pojawi się Św. Mikołaj. W wydarzeniu uczestniczyć będą radni dzielnicy Wyspa Sobieszewska oraz zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski.

Co zaplanowano w ramach jarmarku?

 • Konkurs ozdabiania domków i pierników
 • Warsztaty świątecznych dekoracji
 • Listy do św. Mikołaja
 • Zimową ptasią stołówkę
 • Słodki poczęstunek
 • Wspólne kolędowanie i wspominanie

Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

Partnerzy: Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, Wyspa Skarbów GAK, Koło Emerytów i Rencistów "Bursztynek", OSP Sobieszewo, Biblioteka na Wyspie, Wolontariat na Wyspie SP 87, Leśnictwo Sobieszewo, Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN. 

na zdjęciu mikołaj w czerwono białym stroju, obok kobieta z małym dzieckiem na ręku, stoją przy oświetlonej choince
Na uroczystościach "choinkowych" często pojawia się Mikołaj w charakterystycznym biało-czerwonym kostiumie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
 

4 GRUDNIA

W poniedziałek, 4 grudnia, radni dzielnicy Zaspa Rozstaje zapraszają na wydarzenie pod hasłem: "Odpalamy święta na Zaspie!". Obecna będzie również Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. Zajrzyjcie do Parku Jana Pawła II, o godz. 17. 

Co będzie się działo?

 •  O godz. 17 - rozpocznie się Parada Świąteczna, zbiórka u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Meissnera,

 •  O godz. 18 - nastąpi uroczyste odpalenie iluminacji świątecznych (m.in. świetlnego samolotu ufundowanego przez gdańskie lotnisko), w tym światełek na choince, z udziałem władz Gdańska. 

 • Od godz. 18.15 - będzie można obejrzeć występy przedszkolaków z Zaspy,

 • Na godz. 18.30 - zaplanowano spektakl taneczno - akrobatyczny z elementami fireshow pt. "Zaczarowany prezent",

 • Od godz. 19 - animacje dla dzieci.

Będzie też drobny poczęstunek dla obecnych i prezenty dla najmłodszych. 

Tego dnia dzielnicowa choinka rozbłyśnie także na Biskupiej Górce, przy ul. Biskupiej, "na tyłach" domu sąsiedzkiego. Początek zabawy o godz. 16. Będzie wspólne dekorowanie choinki i śpiewanie kolęd. Będzie Mikołaj, a także ciepły poczęstunek, w tym kakao i barszczyk. Po tym najmłodsi zaproszenie zostaną do Domu Sąsiedzkiego, gdzie przejdą w radosnym korowodzie. W Domu obejrzą spektakl Teatru Barnaby. Na koniec otrzymają świąteczne paczki. W wydarzeniu uczestniczyć będzie zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak.

5 GRUDNIA

Tego dnia uroczyście rozbłysną lampki na miejskiej choince, która tradycyjnie stanie na Długim Targu, przy Fontannie Neptuna. Więcej o tym wydarzeniu będziemy informować w najbliższych dniach. 

6 GRUDNIA

Na Ujeścisku - Łostowicach dzielnicowa choinka oficjalnie rozświetli się o godz. 17, w pobliżu zbiornika retencyjnego Jeleniogórska, od strony ul. Człuchowskiej. Pojawi się tam św. Mikołaj wraz ze Śnieżynką, a dla obecnych przygotowane będą różne zabawy i konkursy z nagrodami. Na miejscu obecny będzie zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak oraz radni dzielnicy Ujeścisko - Łostowice. 

W Letnicy świąteczne drzewko rozbłyśnie u zbiegu ulic Uczniowskiej i Starowiejskiej. Nastąpi to o godz. 18.30. Przy okazji dzielnica otrzyma też prezent - iluminację świąteczną. To nagroda za najwyższą frekwencję (w kategorii dzielnic) wśród tegorocznych głosujących na projekty Budżetu Obywatelskiego. Zapaleniu lampek towarzyszyć będzie też tradycyjna przedświąteczna zabawa, dla młodszych i starszych. W wydarzeniu uczestniczyć będzie, poza Radą Dzielnicy Letnica, także zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak.  

na zdjęciu ozdobiona oświetlona choinka, w tle budynki centrum handlowego

Choinki dzielnicowe pojawią się w tych miejscach, w których ustawiane były w poprzednich latach

Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

7 GRUDNIA

Świąteczne drzewko rozświetli się, podobnie jak w latach ubiegłych, w rewitalizowanym Nowym Porcie, na Placu ks. Góreckiego, o godz. 16. Przy choince pojawi się Mikołaj ze słodkościami dla najmłodszych. W uroczystości weźmie też udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i radni dzielnicy Nowy Port. Zanim oświetlona zostanie choinka, warto zajrzeć na teren Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Gustkowicza, gdzie przygotowane będą atrakcje dla dzieci. To stąd wyruszy radosna parada, która przejdzie na Plac ks. Góreckiego.

W Górnym Wrzeszczu w tym roku dzielnicowa, udekorowana choinka będzie sztucznym drzewkiem. Stanie na Placu Czerwonych Gitar, w pobliżu przejścia pomiędzy przystankiem tramwajowym a dworcem PKP. Oficjalne oświetlenie drzewka zaplanowano o godz. 17.30. W uroczystości weźmie udział zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak, a także radni dzielnicy Wrzeszcz Górny, którzy zapraszają mieszkańców także na drobny poczęstunek.

8 GRUDNIA

Dzielnicowa choinka, wraz z dodatkowymi iluminacjami świątecznymi, rozbłyśnie w Świbnie, u zbiegu ulic Boguckiego i Świbnieńskiej, o godz. 16. W wydarzeniu weźmie udział zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. Dla mieszkańców zaplanowano też dodatkowe atrakcje, w tym spotkanie z Mikołajem, który przypłynie kutrem. Nie zabraknie upominków i zabawy dla najmłodszych.

Od tego dnia świąteczne drzewko będzie cieszyć oko także w Pieckach - Migowie. Stanęło ono przy skrzyżowaniu ulic Bulońskiej i Rakoczego. A rozświetlone zostanie o godz. 18. Radni dzielnicy zapraszają przy okazji na wspólne ognisko. Na miejscu będzie... aż dwóch Św. Mikołajów, którzy rozdawać będą najmłodszym słodkości. Czas umilać będą też podopieczni Gdańskiego Archipelagu Kultury - dzieci wykonają świąteczne piosenki. Obecny będzie także zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski.

9 GRUDNIA

W następną sobotę dzielnicowa choinka zaświeci się na Oruni, przy ul. Gościnnej, o godz. 16. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Grzelak. Temu wydarzeniu, podobnie jak w poprzednich latach, towarzyszyć będzie okolicznościowy festyn z kramami. Będzie też scena, na której zaplanowano występy artystyczne, a także barwny orszak Mikołajów.

Tego dnia, o godz. 18, rozświetli się jeszcze jedna dzielnicowa choinka - na Żabiance, u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody. W trakcie wydarzenia jego uczestnicy mogą liczyć na dobrą zabawę, w tym animacje dla dzieci, i słodki poczęstunek - nie zabraknie bowiem ogromnego tortu. Na miejscu obecna będzie zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior.

na zdjęciu kilkadziesiąt dzieci siedzi na krzesełkach, przed nimi mini scena na której widać papierowego bałwana
W wielu dzielnicach przygotowano dodatkowe atrakcje, głównie z myślą o najmłodszych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 

10 GRUDNIA

Po raz pierwszy dzielnicowa choinka zabłyśnie na Oruni Górnej - Gdańsku Południu. Nastąpi to o godz. 16. Drzewko będzie żywe, sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego, a stać będzie przy zbiorniku Augustowska. Na miejscu obecny będzie, wraz z radnymi dzielnicy, Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska. Radni Oruni Górnej - Gdańska Południe zachęcają mieszkańców, by przynieśli własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe i 10 grudnia wspólnie zawiesili je na świątecznym drzewku.

11 GRUDNIA

Na ten dzień zaplanowano "odpalenie" choinki na rewitalizowanym Dolnym Mieście, o godz. 16. Ozdobione zostanie, tradycyjnie, drzewko u zbiegu ulic Wróbla i Toruńskiej. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Radni dzielnicy Śródmieście, wraz ze stowarzyszeniem Opowiadacze Historii, przygotowali też dodatkowe atrakcje. Staną więc namioty, w których prowadzone będą różne warsztaty manualne dla chętnych. Na scenie występować będą dzieci, które wykonają pastorałki i kolędy. Do tego organizowane będą konkursy i loterie. Przygotowany będzie też poczęstunek - za symboliczną opłatą. Niespodziankę szykuje z kolei stowarzyszenie skupiające miłośników komunikacji miejskiej, osoby związane z miejską spółką Autobusy i Tramwaje - będą tego dnia "zarządzać" dolnomiejskim tramwajem.

12 GRUDNIA

Tego dnia zaświeci się ostatnia w tym roku dzielnicowa choinka. Za to po raz pierwszy, na Stogach. Drzewko będzie cieszyć oko na skwerku przy ul. Hożej 11, obok budynku przychodni. O godz. 17 uroczyście zapalone zostaną lampki. Obecna będzie prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Na miejscu pojawi się też elf ze słodyczami, a także muzyk, który na saksofonie zagra melodie świąteczne.