Link do opisu wydarzenia: Dorota Lulka i Paweł A. Nowak: Piaf po polsku

Dorota Lulka i Paweł A. Nowak: Piaf po polsku

Data: 24 września 2023 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk
Wstęp: Bilety 45 zł
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na spotkanie z piosenką francuską w Oliwskim Ratuszu Kultury - koncert z okazji 15- lecia projektu "Piaf po polsku".

baner promujący koncert Piaf po polsku

 

"Piaf po polsku" to koncert najpiękniejszych piosenek Edith Piaf śpiewanych w polskich tłumaczeniach Andrzeja Ozgi i Wojciecha Młynarskiego. Niepowtarzalny klimat koncertu buduje fascynujący głos wokalistki, subtelne aranżacje utworów, wirtuozeria akordeonu, a przede wszystkim wysokiej próby interpretacje aktorskie Doroty Lulki, grającej tytułową rolę w kultowym, gdyńskim spektaklu "Piaf". Artystka, która prowadzi cały koncert, opowiada o zawiłym życiu Piaf nawiązując z widownią niemal intymny kontakt. Uwielbiane przez publiczność piosenki, takie jak: Milord, Padam, Niczego nie żałuję -  wywołują zarówno wzruszenie jaki i wieki aplauz.

Dorota Lulka - Aktorka, poznanianka, upodobała sobie Gdynię i jest związana z Miejskim Teatrem im. Witolda Gombrowicza od dziesięciu lat. Publiczności gdyńskiej głównie kojarzy się z tytułową rolą w spektaklu Piaf, za która została uhonorowana, wśród wielu innych- Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta, Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego, zdobyła Sztorm Roku 2005 i tytuł Najpopularniejszej Aktorki Sceny Letniej, a w roku 2008-Medal Civitas e Mari -za całokształt twórczości. Rok 2013 przyniósł aktorce kolejne nagrody i wyróżnienie, m.in.Sztorm oraz Brązowy Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Oprócz granych w Teatrze Miejskim ról dramatycznych, współpracuje od 2008 roku akordeonistą Pawłem Nowakiem i jego Zespołem, koncertując w całym kraju i wydając płyty, między innymi dzięki mecenatowi Wydziału Kultury Miasta Gdyni: ";Piaf po polsku" i "Tanga argentyńskie".

Paweł A. Nowak - Akordeonista i pedagog, twórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 330 sztuk kolekcji akordeonów, organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach, który odbywa się od 2003 roku. Od kilkunastu lat prowadzi ogólnopolskie wydarzenie związane z biciem rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, które odbywa się co roku w marcu podczas Dnia Jedności Kaszubów. Koncertuje w kraju i Europie. Występuje solo, z orkiestrami oraz zespołami takimi jak: Almost Jazz Group, MilongaBaltica, Klezmoret Trio, Alberti&Nowak Quartet. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Specjalizuje się w tangu, jazzie i - charakterystycznym dla akordeonu - francuskim stylu musette. W listopadzie 2016 został odznaczony medalem Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej.