Link do opisu wydarzenia: Dekalog VII

Dekalog VII

Data: 24 kwietnia 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
Wstęp: Bilety: 10 zł ulgowe / 15 zł normalne
Organizator: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy

Szczegóły wydarzenia

„Dekalog VII” (1988), reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 55 min.

Odcinek kultowego cyklu w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego podejmuje dialog z siódmym przykazaniem – „Nie kradnij”. Nie opowiada jednak o kradzieży rzeczy, lecz o „przywłaszczaniu” sobie innych ludzi. Fabuła filmu kręci się wokół studentki Mai (Maja Barełkowska), która ucieka z domu porywając swoją młodszą siostrę Anię – będącą tak naprawdę jej córką.

Wychodząc od fabuły przywodzącej na myśl kino sensacyjne, Kieślowski tworzy paraboliczną opowieść, w której przykazanie „Nie kradnij” nabiera rozmaitych znaczeń. Dzięki rozsianym w filmie intertekstualnym nawiązaniom (m.in. do baśni o Czerwonym Kapturku oraz do filmu „Matka i córka” Vittorio De Siki) i symbolicznym tropom (chociażby motyw karuzeli), prosta, wydawałoby się, historia psychologiczna może być odczytywana na wielu poziomach. Choć sam Kieślowski nie był do końca zadowolony z „Dekalogu VII”, uznając, że odcinek jest zbyt przegadany, to jednak obraz ten pod żadnym względem nie ustępuje pozostałym częściom cyklu i wydaje się świetnym przykładem poetyki filmowej reżysera. [culture.pl]

Gość specjalny: Magdalena Dipont – scenografka filmowa i dekoratorka wnętrz. Autorka scenografii do takich filmów jak „Mój Nikifor”, „Tatarak”, czy „Pan T.” oraz dekoracji m.in. do dwóch filmów z cyklu „Dekalog”: „Krótkiego filmu o zabijaniu” i „Krótkiego filmu o miłości”. Laureatka czterech Polskich Nagród Filmowych oraz Nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za najlepszą scenografię. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Cykl Dekalog koncentruje się wokół filmowego projektu „Dekalog” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu „Dekalogu” na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiają goście ze świata sztuki i nauki.

Bilety: 10 zł ulgowe / 15 zł normalne
[Ulga dla: studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku]

Miejsce