Link do opisu wydarzenia: Czytamy Stasię Budzisz i Jana Daniluka

Czytamy Stasię Budzisz i Jana Daniluka

Data: 17 lutego 2025 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Biblioteka Żabianka ul. Gospody 3b, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Raz w roku WiMBP w Gdańsku ogłasza wspólną lekturę dla gdańszczan i gdańszczanek, nawiązując tym samym do popularnej amerykańskiej akcji „One city, one book” („Jedno miasto, jedna książka”). W tym roku do wzięcia udziału w we wspólnym czytaniu zachęcamy mieszkańców i mieszkanki całego województwa pomorskiego. Z tej okazji wybraliśmy nie jedną, a dwie książki. Są to: „Welewetka” Stasi Budzisz i „Narodziny miasta. Miniatury o wilhelmińskim Gdańsku (1890-1914)” Jana Daniluka.

Zasady akcji Czytamy Budzisz i Daniluka są proste: bibliotekarze zachęcają do czytania wybranych książek organizując różne wydarzenia m.in. spotkania, warsztaty, koncerty, a czytelnicy dzielą się wrażeniami z lektury podczas imprez, w dyskusjach na żywo i w mediach społecznościowych.

Na spotkanie inaugurujące akcję biblioteka zaprasza już w poniedziałek 17.02. na godz.18:00 do Biblioteki Żabianka (ul. Gospody 3b). Rozmowę ze Stasią Budzisz i Janem Danilukiem poprowadzi Natalia Soszyńska.

Zarówno Stasia Budzisz jak i Jan Daniluk swoje najnowsze książki poświęcili swoim małym ojczyznom.

„Welewetka” jest połączeniem reportażu historycznego i rodzinnej sagi. Autorka opowiada o swojej ewolucji od „kompleksu kaszubskiego” do akceptacji własnej tożsamości. Do rozrachunku z przeszłością skłonił reporterkę stopniowy rozpad kaszubskiej wspólnoty, prowadzący do zanikania języka i tradycji. Książka została doceniona nie tylko przez ogólnopolską krytykę literacką, lecz przede wszystkim przez czytelników, którzy przyznali autorce nagrodę publiczności w głosowaniu podczas VII edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Jan Daniluk jako historyk od początku swojej pracy naukowej obrał Gdańsk, jako swoje główne pole badawcze. Jego pełne pasji i miłości do miasta wykłady i spotkania autorskie przyciągają tłumy odbiorców „Narodziny miasta” to wynik pracy Daniluka nad materiałem źródłowym, z którego udało mu się, oprócz wielkiej historii, wyciągnąć obraz codziennego życia w Gdańsku przed I Wojną Światową: opowiada jakie rozwijały się dyscypliny sportu, czym handlowano na Jarmarku św. Dominika, co grano w kinach, kto był uważany za największego biznesmena i co było najsmakowitszym kulinarnym przysmakiem wilhelmińskiego Gdańska.

Wierzymy, że te dwie niezwykłe lektury będą nie tylko wspólnym pasjonującym wyzwaniem czytelniczym, lecz przede wszystkim zachętą do sięgnięcia po kolejne książki dotyczące regionu, w którym mieszkamy.

A co czytaliśmy w poprzednich latach? Gdańską lekturą 2022 roku była „Talita” autorstwa Pawła Huelle, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacer literacki, koncert podczas Jarmarku Dominikańskiego czy uroczysty jubileusz 65. urodzin jej autora. Rok później w głosowaniu czytelnicy wybrali „Nieczułość” Martyny Bundy. W 2025 roku lekturą gdańszczan i gdańszczanek był „Tajny agent” autorstwa patrona biblioteki, Josepha Conrada Korzeniowskiego.

Więcej informacji

Miejsce