Link do opisu wydarzenia: Cinematic Poland: „Rewers”

Cinematic Poland: „Rewers”

Data: 25 kwietnia 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
Wstęp: wolny
Organizator: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy

Szczegóły wydarzenia

Cinematic Poland: „Rewers” (2009), reż. Borys Lankosz, czarna komedia, Polska, 99 min.

Czarna komedia, której akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych – na początku lat 50. XX wieku, w szczytowym okresie PRL-owskiego stalinizmu oraz współcześnie. Bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), którą matka i babcia próbują wydać za mąż. Pewnego dnia dziewczyna poznaje przystojnego Bronisława (Marcin Dorociński), który okazuje się być funkcjonariuszem Urzędu Bezpieczeństwa.

W „Rewersie” pobrzmiewa echo „Zezowatego szczęścia” Andrzeja Munka i Szkoły Polskiej, tworzonej przez ludzi skupionych wokół Zespołu Filmowego „Kadr”, kierowanego przez Jerzego Kawalerowicza. Fabularny debiut uznanego dokumentalisty Borysa Lankosza, zwycięzca 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda dla najlepszego filmu, nagroda za główną rolę kobiecą dla Agaty Buzek, nagroda za zdjęcia dla Marcina Koszałki, nagroda za muzykę dla Włodzimierza Pawlika, za drugoplanową rolę męską dla Marcina Dorocińskiego oraz za charakteryzację dla Mirosławy Wojtczak, Ludmiły Krawczyk i Waldemara Pokromskiego). Film otrzymał ponadto nagrodę dziennikarzy, nagrodę publiczności oraz nagrody Sieci Kin Studyjnych, Polskiej Federacji DKF, a także organizatorów festiwali filmu polskiego za granicą. Został też wybrany jako oficjalny polski kandydat do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych.

Prelekcja i prowadzenie dyskusji: dr Marta Maciejewska – filmoznawczyni, polonistka, anglistka. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Zakładzie Filmu i Mediów na Uniwersytecie Gdańskim. Jest lektorką języka polskiego jako obcego i egzaminatorką w Akademickim Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej UG. Wykładowczyni projektu Pogotowie Maturzysty oraz ogólnopolskiego programu Akademia Polskiego Filmu. Animatorka kultury, przez wiele lat była związana z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej oraz gdańskim Klubem Żak. Autorka książki „Dialektyka formy. Pełnometrażowe filmy Jana Švankmajera” (Gdańsk, 2023).

Prelekcja i dyskusja w języku angielskim. Film z angielskimi napisami.

Wstęp bezpłatny.

Miejsce