Brahms: Requiem

25 marca 2017 o 20:00 w Archikatedrze Oliwskiej odbędzie się koncert Brahms: Requiem organizowany przez Polski Chór Kameralny.

Brahms: Requiem
A
A

Brahmsowskie Ein Deutsches Requiem to absolutnie wyjątkowa realizacja gatunku, która wręcz wymyka się wyznaczonym przez tradycję i liturgię ramom. To jeden z najbardziej niezwykłych utworów religijnej muzyki żałobnej.

Bliższa analiza ujawnia, że tytuł Niemieckie Requiem jest mylący, gdyż tekst niemiecki nie jest wersją łacińskiej mszy za zmarłych. Nie ma on żadnego związku z „klasycznym” katolickim pięcioczęściowym requiem ani też z jego protestanckim odpowiednikiem. Słowo niemieckie w tytule odnosi się wyłącznie do zastosowanego języka. Sam autor pisał zresztą: „Gdy mowa o tytule wolałbym odrzucić określenie niemieckie i odwołać się raczej do pojęcia ludzkie”.

Współczesny Brahmsowi krytyk muzyczny, Eduard Hanslick, którego opinii zawsze bardzo się obawiano, potwierdził wyjątkową wartość tego dzieła: „Od czasu Mszy h-moll Bacha i Missa Solemnis Beethovena nie napisano w tej dziedzinie jeszcze nic, co mogłoby się równać Niemieckiemu Requiem”.

Na scenie, prócz Polskiego Chóru Kameralnego, kierowanego na co dzień przez Jana Łukaszewskiego, wystąpi dwoje solistów: Joanna Kowalska-Pawlikowska (sopran) oraz Adam Krużel (baryton). Przy fortepianie zasiądą Monika Płachta oraz Magdalena Żak de Carvalho, a koncert od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi gościnnie profesor Stanisław Krawczyński, wybitny specjalista w dziedzinie chóralistyki, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

PROGRAM
Johannes Brahms - Ein Deutsches Requiem

WYKONAWCY
Jolanta Kowalska-Pawlikowska - sopran
Adam Krużel - baryton
Monika Płachta - fortepian
Magdalena Żak de Carvalho - fortepian
Polski Chór Kameralny
Stanisław Krawczyński - dyrygent

 

www.gdansk.pl
Patronat Medialny
Data: 2017-03-25 25 marca 2017 r.
Godzina: 20.00
Miejsce: Archikatedra Oliwska w Gdańsku, ul. Bpa E. Nowickiego 5, Gdańsk
Wstęp: Bilety (40/30zł) do nabycia w biurze Polskiego Chóru Kameralnego przy ul. O. J. Rybińskiego 24 w Gdańsku – Oliwie oraz na godzinę przed koncertem w Archikatedrze.
Organizator: Polski Chór Kameralny