Link do opisu wydarzenia: Bloki mówią: "Twój stary parasol" - spotkanie z Wojciechem Kobusem

Bloki mówią: "Twój stary parasol" - spotkanie z Wojciechem Kobusem

Data: 17 lutego 2024 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: GAK Plama ul. Pilotów 11, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Plama GAK

Szczegóły wydarzenia

Bloki mówią to cykl spotkań autorskich oraz wydarzeń okołoliterackich organizowanych przez Plamę GAK.

W lutym gościem będzie Wojciech Kobus, poeta, slamer i muzyk z Poznania, występujący pod pseudonimem Smutny Tuńczyk.

Rozmowę z nim poprowadzi Tadeusz Dąbrowski, poeta, eseista i redaktor.
Kobus przyjedzie do Gdańska promować swój debiutancki tom poetycki "Twój stary parasol", traktujący o męskości oraz o traceniu i odnajdywaniu się po katastrofach.

"Pomrukując, można jednocześnie milczeć – podmiot wierszy [Wojciecha Kobusa] przysłuchuje się temu milczeniu jako jednej z podstawowych form komunikacji mężczyzn. Milczą maszynki do golenia w wierszach, milczą szare polskie dni. Mimo dziurawionych haczykami pyszczków milczą i ryby – ich łowienie także służy milczeniu mężczyzn. Nie milczą jednak dzieci, a radosna perspektywa dziecka, do której autor zbliża się swoim abstrakcyjnym humorem, okazuje się kluczem do podjęcia krytyki symbolicznego i widocznego gołym okiem łańcucha przemocy dnia codziennego."

WOJCIECH KOBUS - Poeta, slamer, muzyk. Mistrz Polski w slamie poetyckim (2020), który reprezentował kraj na Grand Poetry Slam w Paryżu czy World Poetwitch Slam. Wyróżniony w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej (2019). A wiersze publikował w „Stonerze Polskim” i „Stronie Czynnej”. Zadebiutował tomem "Twój stary parasol", wydanym nakładem wydawnictwa WBPiCAK. Poza poezją tworzy szeroko pojętą muzykę elektroniczną.

TADEUSZ DĄBROWSKI - Urodzony w 1979 r. poeta, eseista, krytyk, redaktor dwumiesięcznika Topos. Publikuje m.in. w The New Yorker, Paris Review, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Neue Zürcher Zeitung, Twórczości. W latach 2012-2019 dyrektor festiwalu Europejski Poeta Wolności. Autor powieści Bezbronna kreska (2016) oraz ośmiu zbiorów wierszy. W 2022 r. ukazał się tom jego wierszy zebranych pt. "To jest fajka". Laureat Nagrody Kościelskich (2009) oraz Małego Berła Fundacji Kultury Polskiej (2006), które otrzymał od Tadeusza Różewicza. Tłumaczony na 30 języków. Mieszka w Gdańsku.

Miejsce