Link do opisu wydarzenia: Autorskie oprowadzanie po wystawie "SAINER.KOL∞R" z Przemysławem Blejzykiem

Autorskie oprowadzanie po wystawie "SAINER.KOL∞R" z Przemysławem Blejzykiem

Data: 25 lutego 2024 r.
Godzina: 13:00
Miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowe w Gdańsku ul. Cystersów 18, Gdańsk
Wstęp: Bilety: 12 - 20 zł
Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wyjątkowe, autorskie oprowadzanie po wystawie "SAINER.KOL∞R" z Przemysławem Blejzykiem. Przyjdź i posłuchaj, jak o swoich obrazach opowiada sam twórca!

Sainer, czyli Przemysław Blejzyk, urodził się w Łodzi w 1988 roku. Międzynarodowy rozgłos zyskał jeszcze przed ukończeniem studiów na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wraz z Mateuszem Gapskim, Beztem, jako Etam Cru, zrealizował kilkadziesiąt murali na całym świecie. Jego wielkoformatowe obrazy ulokowane w przestrzeniach miast cechują się oryginalnym stylem, czerpiącym z estetyki komiksu, ilustracji, filmów anime i klasycznego malarstwa. Opracowane z dużą szczegółowością postacie, zanurzone w barwnym świecie realizmu magicznego, zyskały popularność i stały się wzorem chętnie naśladowanym w muralizmie.

W 2016 roku artysta znużony tworzeniem drobiazgowych portretów w poszukiwaniu nowych wyzwań zwrócił się w stronę pejzażu i malarstwa plenerowego. Czerpiąc inspirację z otaczającego go widzialnego świata, skoncentrował się na kompozycji oraz stosunku form i koloru. Stopniowo portret i detal wypierane były przez coraz bardziej syntetycznie ujęte pejzaż i plamę barwną.

Choć Przemysław Blejzyk postanowił wyznaczyć własną drogę formalnych poszukiwań, silnie inspirują go dokonania polskich kolorystów i mistrzów pejzażu. Przetwarza je twórczo, uwzględniając to, w jaki sposób współcześnie konsumujemy treści wizualne – szybko, w dużym natłoku bodźców i obrazów. Zestawia ze sobą różne języki formalne, buduje wielostopniowe kompozycje, eksperymentuje z kolorem, poszukuje relacji między malarstwem a muzyką. Gdy osiągnie zamierzony efekt, wychodzi ze strefy komfortu i rusza dalej. I zabiera nas w tę podróż ze sobą.

Miejsce