Link do opisu wydarzenia: Akademia Polskiego Filmu "Rok spokojnego słońca"

Akademia Polskiego Filmu "Rok spokojnego słońca"

Data: 11 grudnia 2023 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy, Biblioteka Główna UG, wjazd od ul. Grunwaldzkiej
Wstęp: Bilety 15 zł
Organizator: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy

Szczegóły wydarzenia

„Rok spokojnego słońca” (1984), reż. Krzysztof Zanussi

Rok 1946. Do miasteczka w pobliżu Zielonej Góry przybywa amerykańska komisja wojskowa, mająca odnaleźć groby zamordowanych przez hitlerowców jeńców alianckich. Oficer Norman (Scott Wilson) poznaje Emilię (Maja Komorowska), kobietę żyjącą w ubogich warunkach z chorą matką. Mężczyzna zakochuje się w kobiecie i stara się nakłonić ją do wspólnego wyjazdu do Ameryki. Zrealizowany w okresie stanu wojennego, film dobrze oddaje depresyjny nastrój tego czasu.

Film Krzysztofa Zanussiego w Polsce spotkał się z dość chłodnym przyjęciem, choć za granicą wzbudził duże zainteresowanie, o czym świadczyć może nagroda Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji dla jedynego (poza francuskojęzycznym filmem „Trzy kolory: Niebieski” w reżyserii Kieślowskiego) polskiego filmu.

Prelekcja: Marcin Mindykowski – absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii na Uniwersytecie Gdańskim, a także studiów podyplomowych Szkoła Kina na Collegium Civitas w Warszawie. Współpracował z „Dziennikiem Bałtyckim”, Radiem Gdańsk oraz Programem II Polskiego Radia. Na antenie lokalnej rozgłośni prowadził m.in. „Magazyn filmowy” i „Tygiel kulturalny”. Publikował też w „Kinie", „Ekranach"i „Jazz Forum".

Miejsce