Link do opisu wydarzenia: Afera Kryminalna 2017

Afera Kryminalna 2017

Data: 19 - 21 października 2017 r.
Miejsce: Gdańsk
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Tegoroczna edycja festiwalu obędzie się aż w 7. bibliotekach - w Gdańsku, Gdyni, Gościcinie, Łęczycach, Rumi, Sopocie i Wejherowie. W programie znajdą się spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty, gry kryminalne i pokazy filmowe.

Wśród gości festiwalu: Krzysztof Beśka, Wojciech Burszta, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Jan Gołębiowski, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Jolanta Knitter-Zakrzewska, Marek Krajewski , Michał Larek, Magda Omilianowicz, Robert Ostaszewski, Agnieszka Pruska, Adam Regiewicz, Marta Reich, Tomasz Sekielski, Alfred Siatecki, Jakub Szamałek, Adam Ubertowski, Mariola Zaczyńska, Izabela Żukowska, Jakub Żulczyk oraz policjanci z Kryminalnej Piły.

GOŚCIE SPECJALNI: Stefan Ahnhem i Johan Theorin.

Szczegółowy program dostępny jest w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/132023840784626/?ref=br_rs  oraz na stronie http://www.wbpg.org.pl/aktualnosc/afera-kryminalna-2017

Afera Kryminalna to festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gościł najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dobytkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Bo kryminał to przede wszystkim dobra zabawa, mistrzostwo warsztatu i wiedza.

W tym roku zapraszamy na Aferę Kryminalną w dniach 19-21 października. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem Literatura broni się sama, dlatego też program festiwalu to przede wszystkim spotkania autorskie i warsztaty literackie. Ale nie tylko; zapraszamy również na warsztaty modowe „Kryminalny look”, warsztaty detektywistyczne dla dzieci oraz warsztaty szydełkowania „Afera grubymi nićmi szyta”.

Pierwszy dzień gdańskiej Afery Kryminalnej odbędzie się w Filii nr 26 przy ul. Gospody 3b. Podczas otwarcia festiwalu swój debiut będzie miała również publikacja pokonkursowego zbioru opowiadań pt. „Lukrecja z Kamiennej Grobli”. Konkurs na opowiadania kryminalne z Trójmiastem w tle został ogłoszony podczas ubiegłorocznej Afery Kryminalnej. Kolejne wydarzenia tego dnia to spotkania autorskie z Agnieszką Pruską, Izabelą Żukowską i Adamem Ubertowskim , Alfredem Siateckim, Adamem Regiewiczem oraz Tomaszem Sekielskim.

W Wejherowie pierwszego dnia festiwalu odbędą się turniej detektywistyczny oraz pokaz filmu, a w Łęczycach gra kryminalna oraz warsztaty z technik śledczych.

Drugi dzień festiwalu to wydarzenia organizowane już w całym Trójmieście i nie tylko. W Gdańsku (w Filii nr 9 przy Jagiellońskiej 8) odbędą się spotkania autorskie z Krzysztofem Beśką wokół najnowszej książki autora pt. „Konstelacja zbrodni” oraz odbędzie się spotkanie wokół zbioru opowiadań „Trupów hurtowo trzech”. Dziesięciu autorów napisało dziesięć opowiadań w jednym cel – charytatywnym. Najlepsi polscy pisarze kryminałów oddali swe pióra, by wspomóc budowę wyjątkowego Domu i stworzyli niezwykły zbiór opowiadań. Rozmowę na temat opowiadań poprowadzą Joanna Jodełka, Wojciech Chmielarz i Michał Larek. Natomiast o kondycji kryminału, jako gatunku literackiego oraz o ważniejszych książkach reprezentujących ten gatunek porozmawiają Wojciech Burszta i Mariusz Czubaj. Gościem specjalnym tego dnia będzie Johan Theorin -  autor takich kryminałów, jak: „Zmierzch”, „Nocna zamieć”, „Święty Psychol”.

W Sopocie odbędzie się starcie bibliotekarzy i prokuratorów! Rozmawiać będziemy o tym czy prokuratorzy czytają powieści sensacyjne i ile jest prawdy w polskich kryminałach?

Mieszkańców Gdyni zapraszamy na spacer „Śladami gdyńskich zbrodni”. Start spod siedziby wypożyczalni przy ul. Abrahama 60.

Natomiast w Wejherowie i Bolszewie odbędą się spotkania z Magdą Omilianowicz, autorką książki „Bestia. Studium zła”.

Sobota to najbogatszy w wydarzenia dzień festiwalowy. W Bibliotece Manhattan w Gdańsku odbędą się warsztaty literackie z Joanną Jodełką oraz warsztaty modowe „kryminalny look” z Martą Reich. Nie lada gratką będą również warsztaty literackie poprowadzone przez gościa specjalnego – Stefana Ahnehema. Aby wziąć w nich udział należy do 15 października podesłać na adres promocja@wbpg.org.pl próbkę tekstu kryminalnego w języku polskim. Poza tym zapraszamy na spotkanie z biegłymi ze szkoły kryminalistyki z Piły oraz na spotkania autorskie z Michałem Larkiem, Martą Guzowską i Jakubem Żulczykiem. Na zakończenie festiwalu zapraszamy na spotkanie z Markiem Krajewskim oraz ze Stefanem Ahnehem – autorem takich powieści, jak: „Ofiara bez twarzy”, „Dziewiąty grób”, „Osiemnaście stopni poniżej zera”.

W Gdyni tego dnia Bibliotece Śródmieście odbędą się spotkania z Wojciechem Chmielarzem oraz z Jakubem Szamałkiem.

Miejsce