Link do opisu wydarzenia: 14. Dni Muzyki Nowej

14. Dni Muzyki Nowej

Data: 20 kwietnia 2024 r.
Godzina: 20:00
Miejsce: Klub Żak al. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
Wstęp: Bilety: 20 zł – ulgowe, 35 zł – na Kartę do Kultury, 40 zł – bez zniżek
Organizator: Klub Żak

Szczegóły wydarzenia

Klub Żak zaprasza na ostatnią w tym roku, kwietniową odsłonę 14. Dni Muzyki Nowej.

Finał tegorocznej edycji Dni Muzyki Nowej to aż trzy koncerty rozłożone na dwa weekendy, podczas których nowa muzyka przybierze odmienne formy i brzmienia. Polskie trio złożone z Olgi Mysłowskiej, Michała Pepola i Patryka Zakrockiego przedstawi autorski materiał na instrumenty strunowe, wokal i elektronikę; Brytyjczyk Wayne Phoenix połączy łagodny wokal z ambientowymi pejzażami; a holenderski Dudok Quartet wykona kompozycje Steve'a Reicha, Holly Harrison i Joeya Roukensa.

„Słuchać trzeba tego głośno” – przekonywał Bartek Chaciński z Polityki w recenzji albumu „Leggerezza”. O wyjątkowości perspektywy obranej przez trio świadczy już sam dobór środków ekspresji – barokowe wokalizy, charakterystyczne brzmienie preparowanej gitary akustycznej, elektronika i nieortodoksyjne podejście do gry na wiolonczeli. W bezpośrednim spotkaniu z publicznością wszystkie te elementy uderzają ze zdwojoną siłą, o czym będzie się można przekonać podczas pierwszego kwietniowego koncertu Dni Muzyki Nowej.

Wayne Phoenix to brytyjski pianista, kompozytor, producent i wokalista. Jego debiutancki album „Soaring Wayne Phoenix Story the Earth and Sky” zebrał szereg entuzjastycznych recenzji, w tym opublikowaną w serwisie Pitchfork, gdzie napisano: „To trochę jak znalezienie starego albumu ze zdjęciami, z którego większość stron została wyrwana”.

Jednym z impulsów prowadzących do powstania albumu było sprawowanie opieki nad osobą dotkniętą autyzmem, która pewnego dnia nieoczekiwanie zaczęła wypowiadać proste zdania, podczas gdy Phoenix grał na fortepianie. Przejmujące monologi artysty zostały zestawione z mroczną muzyką elektroniczną; gęstą, o różnych konturach, zniekształceniach, przypominającą ścieżkę dźwiękową do filmu, którego kadry migoczą w oddali.

Amsterdamski Dudok Quartet w ostatnich latach wykazał się jako jeden z najbardziej aktywnych koncertowo i studyjnie europejskich kwartetów smyczkowych z repertuarem sięgającym od Haydna przez Ligetiego po Grażynę Bacewicz i Iannisa Xenakisa. Podczas Dni Muzyki Nowej będzie można natomiast usłyszeć przede wszystkim niektóre z utworów z albumu „What Remains” z 2023 roku, o którym w The Guardian napisano: „Wykroczenie poza mainstreamowy repertuar wymaga od kwartetu smyczkowego przemyślanego działania i odwagi. Dudok Quartet Amsterdam ma jedno i drugie”.

14. Dni Muzyki Nowej / kwiecień / Program

12.04.2024 / G.20.00
Olga Mysłowska, Michał Pepol, Patryk Zakrocki / Leggerezza
Olga Mysłowska – śpiew, Organelle, Michał Pepol – wiolonczela, looper, efekty, fortepian
preparowany, głos, Patryk Zakrocki – gitara akustyczna preparowana, efekty, lap-steel, Moog

13.04.2024 / G.20.00
Wayne Phoenix / soaring wayne phoenix story the earth and sky / Wielka Brytania /
polska premiera
Wayne Phoenix – fortepian, Mariona De Lamo – wiolonczela, Naomi Burrell – skrzypce, Tom
Wheatley – kontrabas

20.04.2024 / G.20.00
Dudok Quartet / What Remains / Holandia / polska premiera
Judith van Driel – skrzypce, Marleen Wester – skrzypce, Marie-Louise de Jong – altówka,
David Faber - wiolonczela
Bilety: 20 zł – ulgowe, 35 zł – na Kartę do Kultury, 40 zł – bez zniżek

Miejsce