Link do opisu wydarzenia: 103 x Propaganda

103 x Propaganda

Data: 31 stycznia - 12 lutego 2023 r.
Godzina: 12:00 - 18:00
Miejsce: Duża Aula, Wielka Zbrojownia Targ Węglowy 6, Gdańsk
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

baner promujący wystawę: 103 Propaganda

 

Plakaty – choć to druki ulotne – mają moc zmieniania świata poprzez wpływ na zachowanie i poglądy odbiorców. Cały czas jesteśmy kształtowani przez propagandę teraz, 50 i 100 lat temu. Funkcjonujemy w świecie idei, który jest dla nas niewidzialny, a może stać się widoczny dopiero z perspektywy czasu.

Na wystawie zestawiono polskie plakaty powstałe na początku XX wieku z tymi zaprojektowanymi „wczoraj”, w 2022 roku. Wszystkie te prace powstały w jednym celu, by w konkretnym momencie wywołać pożądane emocje u odbiorców. Przekaz miał być łatwy do odczytania, zwracający uwagę i zapadający w pamięć. Widać, że dobór środków wyrazu zmieniał się w zależności od kontekstu kulturowego, społecznego, politycznego, medialnego. Musiały być zrozumiałe i oczywiste dla współczesnych, a jednocześnie przyciągać formą i budzić skojarzenia.

Wystawa pozwala dostrzec, jak przez epoki i ustroje zmieniały się kanony estetyczne i strategie przekazu plakatów propagandowych i jak inaczej odczytujemy je dziś. Ich przekaz może wydawać się śmieszny, zbyt dosadny – bo widzimy go z dystansu i przez pryzmat naszego współczesnego myślenia i estetyki.

Prace na wystawę użyczyli: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, PAN Biblioteka Gdańska i studenci ASP w Gdańsku z następujących pracowni: Projektowania Plakatu i Form Reklamowych, Pracowni Projektowania dla Kultury, Propagandy Społecznej, Podstaw Projektowania Graficznego, Pracowni Projektowania Otwartego

Kuratorzy wystawy:
mgr Matylda Filas
dr Aneta Kwiatkowska
dr Adam Świerżewski
mgr Emilia Kora Wernicka

Wernisaż: 31.01.2023 (wtorek), godz. 18.00