PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dowóz osób z niepełnosprawnościami na wybory. Zgłoś się do 21 października włącznie

Dowóz osób z niepełnosprawnościami na wybory. Zgłoś się do 21 października włącznie
Gdańszczanie i gdańszczanki z niepełnosprawnościami, którzy chcą wziąć udział w wyborach samorządowych 21 października br, mogą skorzystać z bezpłatnego dowozu do lokali wyborczych, organizowanego przez Urząd Miejski w Gdańsku. Już od 15 października przyjmowane są zgłoszenia w tej sprawie.
Fotolia.pl

 

Wszystkie zainteresowane osoby mogą zgłaszać potrzebę dowozu do 21 października do godz 19.00, dzwoniąc pod numer 58 52 44 500 lub wysyłając wiadomość na adres kontakt@gdansk.gda.pl. Bezpłatny transport do lokalu wyborczego (i z powrotem) mogą zamówić wszystkie osoby z niepełnosprawnościami, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się.

Oferta pomocy dotyczy osób starszych z trudnościami w poruszaniu się, które żyjąc samotnie, nie mogą same dotrzeć do lokalu wyborczego.

Wszystkie zgłoszenia są weryfikowane telefonicznie przez koordynatorów Gdańskiego Centrum Kontaktu. Uwaga! Pracownicy GCK w dniu wyborów będą telefonicznie potwierdzić potrzebę skorzystania z dowozu.

Dowóz będzie odbywał się samochodami przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych, a pomoc w dojściu od samochodu do lokalu wyborczego i domu, świadczyć będą wyznaczeni pracownicy.

- Po raz pierwszy potrzebę zapewnienia transportu do lokalu wyborczego można zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem - mówi Monika Wojda, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich UMG. - Stało się to możliwe dzięki uruchomieniu Gdańskiego Centrum Kontaktu. W poprzednich latach, osoby zainteresowane pomocą mogły dzwonić pod wskazany numer telefonu w dniu wyborów. Teraz można zgłaszać się całodobowo przez cały tydzień, do niedzieli wyborczej włącznie, ale nie później niż do godziny 19, bowiem o godz. 21 lokale wyborcze zostaną zamknięte.

Podczas poprzednich wyborów samorządowych, w 2014 r., z możliwości dowozu do lokalu wyborczego skorzystało w Gdańsku 50 osób.

- Apeluję, by zgłaszały się tylko osoby naprawdę potrzebujące pomocy - podkreśla Monika Wojda. - Przede wszystkim chodzi o osoby na wózkach, a także samotne, które mają problemy z wyjściem z domu. Do dyspozycji będą cztery samochody, a każdy z kierowców jest wykwalifikowanym ratownikiem medycznym. Prosimy, by ze zgłaszaniem nie czekać na ostatnią chwilę. W dniu wyborów będziemy oddzwaniali do zainteresowanych osób, żeby potwierdzić zapotrzebowanie na transport.

 

CZYTAJ TAKŻE:

Jak głosować i kiedy głos będzie ważny

Jak oddać głos podczas pierwszej tury wyborów

Komisje obwodowe - gdzie masz głosować?

Kto może głosować w wyborach samorządowych?

Głosowanie przez pełnomocnika - komu przysługuje

 

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl