• Start
  • Wiadomości
  • #zostanwdomu i popatrz w chmury. Projektornia GAK zaprasza na Niebieskie widowisko

#zostanwdomu i popatrz w chmury. Projektornia GAK zaprasza na Niebieskie widowisko

“Zapraszamy do wspólnego podziwiania urzekającego majestatu naszego nieba. Jak na razie żadnemu człowiekowi nie udało się stworzyć widowiska z takim rozmachem“ - napisała Iza Jopkiewicz na profilu FB Projektorni GAK i zachęca, abyśmy od soboty do poniedziałku, od 28 do 30 marca 2020, przez piętnaście minut, o tej samej porze popatrzyli razem w niebo.
( 28.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika mniejsza1
 
fot. materiały GAK

 

W weekend zmiana czasu z zimowego na letni. Pośpimy o godzinę krócejAnna Umięcka: - Kiedy zespół Maanam śpiewał: “oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba” ta fraza wydawała się dość oczywista. Nawet jak nie mam nic, zawsze mam niebo nad głową. To esencja wolności. Dzisiaj, w czasach szalejącej pandemii i obowiązującego od kilku dni zakazu wychodzenia z domu, niebo nad głową
wydaje się być luksusem. Stąd pomysł na taką akcję? 

Izabela Jopkiewicz, Projektornia, oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury: - Na ten pomysł wpadłam już dość dawno, gdy zastanawialiśmy się nad wydarzeniami bezkosztowymi. Ta nieco dziwna może wtedy idea, wpisała się dziś w swój czas i nabrała kontekstu.

 

Patrzenie w niebo może być rodzajem medytacji albo treningiem z uważności. O tym myślałaś?

- To też, ale dla mnie najważniejsza jest wspólnota i społeczny wydźwięk akcji. Patrzymy przecież na niebo w różnych momentach, ale teraz będzie inaczej - będziemy wiedzieli, że inni również obserwują i podziwiają ten sam spektakl, w tym samym czasie. To, że będziemy świadomie oglądać i poświęcimy uwagę temu spektaklowi, stanowi niezwykłą wartość. Dajmy sobie ten luksus patrzenia na niebo. Myśli przyjdą same.

 

Dla mnie, ta akcja to również wyraz tęsknoty. Niebo nad naszymi głowami wydaje się być najbardziej oczywistym stanem rzeczy. I nagle - staje się niedostępne...  

- To prawda, ale w tym strasznym czasie pojawiają się również fajne rzeczy, bo zaczynamy doceniać proste czynności, które wydawały nam się zwykłe i oczywiste, jak to, że mogliśmy wyjść na zewnątrz.

Jak można wziąć udział w tym wydarzeniu?

- Należy o określonej porze podejść do okna i... zacząć się przyglądać niebu.  

 

Ale zachęcasz też do interakcji z sąsiadami. 

- Tak, okno może być otwarte albo zamknięte, i można też powiadomić sąsiada, aby podczas oglądania pomachać do niego. Niebieskie widowisko - Rozmowa chmur” odbywać się będzie w sobotę, 28 marca 2020 r. od godz. 18, a w niedzielę i poniedziałek 29 i 30 marca od 19. Godzinne przesunięcie wynika ze zmiany czasu - z zimowego na letni. 


#zostanwdomu. Niedzielna msza św. i modlitwa za Macieja Kosycarza na żywo na gdansk.pl


NIEBIESKIE WIDOWISKO - ROZMOWA CHMUR

Przez trzy dni zawsze o tej samej porze, lecz nie o tej samej godzinie

Termin:  28 marca 2020 godz. 18.00 – 18.15

              29 marca 2020 godz. 19.00 – 19.15

              30 marca 2020 godz. 19.00 – 19.15

Organizatorzy zachęcają internautów o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na bieżąco. Wydarzenie na FB znajdziesz tutaj


Porada:

Im bliżej podejdziesz do okna, tym szerszy kąt widzenia zyskasz, bo nie będziesz już widział ramy. I tak jest z wszystkimi naszymi sprawami.

Organizator, Gdański Archipelag Kultury, wyjątkowo - nie zastrzega sobie możliwości zmian w programie, ponieważ występują siły wyższe, na które ani organizator, ani nikt inny nie ma wpływu.