PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zostań genetycznym bliźniakiem. To nic nas nie kosztuje, a może uratować życie

Zostań genetycznym bliźniakiem. To nic nas nie kosztuje, a może uratować życie
Jan, Natalia i Monika z Gdańska szukają swoich bliźniaków genetycznych - dawców szpiku. Jak im pomóc? Np. podczas Jarmarku św. Dominika, gdzie 27 i 28 lipca trwać będzie akcja rejestracji potencjalnych dawców. Podobne wydarzenia odbędą się w Sopocie i Pruszczu Gdańskim. Pomóc można też na wiele innych sposobów - warto, możesz uratować komuś życie.
Przykład idzie z góry - prezydent Aleksandra Dulkiewicz jest jednym z 27. gdańszczan, którzy są zarejestrowani w bazie dawców szpiku
Przykład idzie z góry - prezydent Aleksandra Dulkiewicz jest jednym z 27 tys. gdańszczan, którzy są zarejestrowani w bazie dawców szpiku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Pan Jan ma 66 lat i jest gdańszczaninem, mieszkańcem Żabianki. Jest też głową rodziny, ma żonę Ewę, trzy córki i czworo wnucząt. Za kilka miesięcy urodzi się jego piąty wnuk lub wnuczka. Mógłby się cieszyć życiem na zasłużonej emeryturze, jednak los pokrzyżował mu plany i od 2014 roku zmaga się z ciężką chorobą - ostrą białaczką szpikową.

- Badałem się dwa razy do roku i w 2014 roku okazało się, że tzw. płytek krwi mam zdecydowanie za dużo. Norma to 150-450, ja miałem 600 - wspomina pan Jan. - Skierowałem się do hematologa i walczylismy z tymi płytkami przez kilka lat. To doprowadziło do tego, że płytki krwi są wspaniałe, ale wkradła się białaczka. To następstwa tej choroby. Jestem na dalszym etapie leczenie, z Wojewódzkiego Centrum Onkologii zostałem przeniesiony na onkologię w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Tam, ponieważ dotychczasowe leczenie nie przyniosło rezultatu, lekarze zdecydowali o konieczności przeszczepienia szpiku kostnego. Aby to było możliwe, pan Jan musi jednak znaleźć swojego bliźniaka genetycznego - a tego na razie nie ma.

Jak podkreśla, nie jest w tym odosobniony - takich jak on, osób oczekujących na szpik, na oddziałach oknologicznych jest bardzo wiele. Dlatego prosi o pomoc nie tylko dla siebie, również dla tysięcy innych chorych na nowotwór krwi.

- Nie zdawałem sobie sprawy, że w UCK jest tylu pacjentów. Są w przeróżnym wieku. Wszyscy chcą żyć - wszyscy czekają na dawców - mówi pan Jan.

 

Pan Jan - gdańszczanin, który potrzebuje szpiku
Pan Jan - gdańszczanin, który potrzebuje szpiku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

DKMS ratuje ludzkie życie

W znalezieniu bliźniaka genetycznego gdańszczaninowi i innym potrzebującym pomaga Fundacja DKMS.

- Ośrodek Dawców Szpiku Fundacji DKMS to obecnie największa baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce. Jesteśmy jednym z ośrodków, który prężnie działa na terenie Polski, po to, żeby ratować ludzkie życie - mówi Anna Grad z Fundacji DKMS.

Fundacja została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się zarejestrować i przebadać ponad 1 mln 500 tys. potencjalnych dawców (dane na czerwiec 2019 roku).

Spośród nich ponad 6 tys. 800 osób już oddało swoje komórki macierzyste, ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej. To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb, dlatego ważne jest, by baza potencjalnych dawców szpiku była jak największa. Dzięki temu chory będzie miał większe szanse na znalezienie swojego bliźniaka genetycznego.

- Każdy, kto się zarejestruje do bazy potencjalnych dawców szpiku może pomóc osobie chorej na nowotwór krwi i uratować czyjeś życie - bez względu na to, czy mieszka w Gdańsku, mniejszej miejscowości, Zakopanem, a nawet za granicą, ponieważ bazy są ogólnopolskie i ogólnoświatowe. Działamy ponad granicami, wspólnie dla dobra chorych - tłumaczy Grad.

 

Prezydent daje przykład

W samym Gdańsku zarejestrowało się ponad 27 tys. mieszkańców. To całkiem sporo, choć jak na całkowitą liczbę gdańszczan - 460 tys. - zaledwie ułamek. Warto to zmienić. Do zostania kolejnym potencjalnym dawcą, zachęca prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która sama także się zarejestrowała.

- To nic nas nie kosztuje, a możemy komuś uratować życie. Widzę tak rolę swoją i miasta Gdańska jako tego, kto powinien wspierać takie akcje społeczne i dawać przykład. Bardzo dziękuję Fundacji DKMS, że możemy to zrobić razem - mówi Dulkiewicz.

 

Dawczyni Katarzyna Szczuka. Jest jedną z osób w bazie Fundacji DKMS, która już od ponad 10. lat pomaga chorym na nowotwory krwi na całym świecie
Dawczyni Katarzyna Szczuka. Jest jedną z osób w bazie Fundacji DKMS, już od ponad 10. lat pomagającej chorym na nowotwory krwi na całym świecie
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Zarejestruj się i Ty - na spacerze albo w domu

20 lipca w Sopocie oraz 27-28 lipca w Gdańsku i Pruszczu Gdańskim będzie możliwość zarejestrowania się jako potencjalny Dawca szpiku. Rejestracja będzie prowadzona w ramach akcji „Trójmiasto przeciw białaczce! Zostań potencjalnym Dawcą szpiku dla Jana i Innych!”. Punkty rejestracyjne dostępne będą na Monciaku, na Targu Węglowym w trakcie Jarmarku św. Dominika, w Galerii Bałtyckiej oraz na Faktorii Kultury.

Rejestracja zajmuje około 10 minut, jest bezbolesna i bardzo łatwa. To tylko 3 kroki: wstępny wywiad medyczny, wypełnienie formularza i pobranie wymazu z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka (za pomocą patyczka, przypominającego ten kosmetyczny). Wystarczy znać swój numer PESEL.

 

Lista punktów rejestracyjnych:


20.07.2019 r., sobota
Monciak w Sopocie
godz. 10:00-19:00
Zbieg ul. Bohaterów Monte Cassino i Placu Konstytucji 3 Maja, Sopot

22-31.07.2019, rejestracja stała
Zakład szewsko-kaletniczy
godz. 10:00-18:00
ul. Lęborska 21A, Gdańsk

27-28.07.2019 r., sobota i niedziela
Jarmark św. Dominika
godz. 10:00-19:00
ul. Targ Węglowy, między Bramą Wyżynną, a Katownią, Gdańsk

Galeria Bałtycka
godz. 10:00-20:00
al. Grunwaldzka 141, Gdańsk

Faktoria Kultury
sobota godz. 19:00-23:00
niedziela godz. 13:00-21:00
Park Kulturowy Faktoria, Pruszcz Gdański

 


Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji DKMS: www.dkms.pl oraz na Facebooku: Trójmiasto przeciw białaczce! Zostań Dawcą szpiku dla Jana!

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze