• Start
  • Wiadomości
  • Zobacz odnowiony Ratusz Oruński jeszcze przed oficjalnym otwarciem ZDJĘCIA Z DRONA

Zobacz odnowiony Ratusz Oruński jeszcze przed oficjalnym otwarciem ZDJĘCIA Z DRONA

Oficjalne otwarcie odnowionego Ratusza Oruńskiego zaplanowano na sobotę, 5 lutego. Zanim to jednak nastąpi zapraszamy do obejrzenia naszej krótkiej filmowej impresji, w której ukazane jest piękno tego XIX-wiecznego budynku.
04.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ratusz Oruński rozpoczyna w lutym nowe życie
Ratusz Oruński rozpoczyna w lutym nowe życie
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

 


Zbudowany w 1867 roku Ratusz Oruński, jest kolejnym, zabytkowym XIX-wiecznym obiektem w Gdańsku, który odzyskał dawny blask. Wśród odnowionych w ostatnich latach znajdujemy takie perełki jak na przykład Wozownię na terenie Hevelianum, budynki przy ul. Lastadia czy nie tak dawno otwarty Dom Zdrojowy w Brzeźnie.

 

 

Kiedyś mieściły się tu biura administracyjne gdańskiego magistratu, komisariat milicji, a potem policji. Od czasu, gdy na Oruni Górnej powstał nowoczesny komisariat budynek ten stał trochę zapomniany. Miasto stało się jego właścicielem w 2016 r., a teraz udało się go przywrócić do życia w ramach Programu Rewitalizacji Dzielnic Gdańska. Gruntowny remont trwał 1,5 roku. Koszt prac, które uzyskały wsparcie z Funduszy Unii Europejskiej, wyniósł 6,5 mln zł. Zmienia się też funkcja budynku - teraz prowadzone tu będą różne działania społeczne na rzecz mieszkańców przez aktywistów z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, znajdzie tu też swoją siedzibę biblioteka oraz rady dzielnicy.

 

Uwagę przykuwa fasada budynku z płaskorzeźbami mitycznych bogiń: urodzaju Demeter i sprawiedliwości Temidy
Uwagę przykuwa fasada budynku z płaskorzeźbami mitycznych bogiń: urodzaju Demeter i sprawiedliwości Temidy
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl


Efekty tych prac zobaczyć można na naszym filmie z drona. Obiekt ten z pewnością będzie jednym z najbardziej rozpoznawalnych w tej części miasta, a jego sąsiedztwo - takie jak pobliski plac, Kawiarnia Kuźnia czy Oruński Park - stanie się jeszcze bardziej popularne.


Zobacz wideo z drona:


Krótka uroczystość oficjalnego otwarcia Ratusza Oruńskiego zaplanowana jest na sobotę, 5 lutego, o godz. 17. Będzie miała ona ze względu na pandemię charakter kameralny. Jednak dla wszystkich, którzy interesują się historią tego budynku, a chcieliby na własne oczy zobaczyć jaką przeszedł przemianę przygotowano bogaty program Dni Otwartych.

Program wydarzeń w Bibliotece Ratuszowej:

• 7.02.2022 , godz. 17:30 - Spotkanie autorskie z Anną Kańtoch, autorką popularnych powieści

kryminalnych ( w nawiązaniu do historii budynku, w którym niegdyś mieścił się komisariat policji)

• 8.02.2022, godz. 17:00 - Folk warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat (Prowadzenie: Anna Kaźmierak, na podstawie książki własnego autorstwa: Turonie, żandary, herody, Dwie Siostry 2019)

• 9.02.2022, godz. 15:30 - Warsztaty psychologiczne dla młodzieży z Przemkiem Staroniem: „Nie

rozumiem tego świata, czyli co zrobić, aby odnaleźć się w trudnej rzeczywistości”

• 10.02.2022, godz. 12:00 - 14:00 - Warsztaty dla seniorów z Akademią Zabawy i Edukacji „Wykrzyknik”: Mandale Zero-Waste wykonane z ziaren, makaronów i kasz

• 11.02.2022, godz. 17:30 - Spotkanie autorskie z Pawłem Huelle, ogłoszenie rocznej akcji Gdańsk

czyta: „Talita”; prowadzenie Anna Burzyńska

Na warsztaty i spotkania obowiązują zapisy. Na warsztaty zapisy przyjmuje kierowniczka filii (obowiązuje limit 10 osób): anna_walkowiak@wbpg.org.pl.

Na spotkania autorskie zapisy przyjmuje Dział Promocji, Marketingu i PR (zgodnie z limitem osób

obowiązującym w sali): promocja@wbpg.org.pl.


Rada Dzielnicy:

Środa 9.02.2022 - Dyżur Rady Dzielnicy, w godzinach 17-19

Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej (GFIS):

Centrum Równych Szans zaprasza mieszkańców i mieszkanki Gdańska na spotkania wsparciowe:

- Wsparcie zawodowe: środa (9.02.2022) i piątek (11.02.2022), w godz. 9.00-15.00.

Poszukujesz pracy? Wracasz na rynek pracy po przerwie? Szukasz pierwszego zatrudnienia? A może chcesz zmienić swoją ścieżkę zawodową? Podnieść kwalifikacje? Masz problemy życiowe, które powstrzymują Cię przed podjęciem pracy?

- Wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych: czwartek (10.02.2022), w godz. 9.00-15.00.

Masz kłopoty rodzinne? Potrzebujesz wsparcia kwestiach związanych z zadłużeniem? Chcesz złożyć wniosek o mieszkanie? Nie radzisz sobie z trudnymi sprawami urzędowymi? Czujesz, że potrzebujesz wsparcia?


Centrum Równych Szans zaprasza na spotkania

- Klub Rodzica Orunia Gościnna: środa (9.02.2022) - godz. 10.30.

Bezpłatne spotkanie rozwojowe dla rodziców i osób opiekujących się dziećmi w wieku 0 - 4 lata. W programie: zabawy na dywanie, spotkanie ze sztuką, miniwarsztat dla rodziców o NVC. Zapisy: e.patyk@gfis.pl.

- Wystawa „Pocztówki, widokówki czyli podróże małe i duże - pocztówki z kolekcji Magdaleny Piaseckiej” - wtorek (8.02.2022), godz. 14.00.

„Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże” to nazwa bloga, którego Magdalena Piasecka założyła 14 maja 2020 r. w trakcie nasilenia pandemii Covid-19 i trwania w Polsce lockdownu. Zbieranie pocztówek z całego świata stało się podróżowaniem bez wychodzenia z domu, komunikowaniem się z ludźmi wbrew zamknięciu i separacji, sposobem na poradzenie sobie z samotnością. Utworzenie bloga spowodowało lawinę listów i paczek zawierających setki pocztówek z każdego zakątka Polski i świata. Ekspozycja w Ratuszu Oruńskim będzie próbą pokazania zaledwie niewielkiej części z ogromnej i ciągle rozrastającej się kolekcji. Na wystawie znajdą się m.in. pocztówki polskie z okresu PRL i najciekawsze polskie i zagraniczne karty pocztowe wydrukowane przed 1939 rokiem.


Dwa wykłady historyczne:

- 5.02.202 (sobota), godz. 18:00 - "Oruński Rynek i Ratusz" - wykład poprowadzi Aleksander Masłowski. Będzie to opowieść o historii ul. Gościnnej na Oruni i budynku Ratusza Oruńskiego. Uwaga. Ograniczona ilość miejsc.

- 2. 08.02.2022 (wtorek), w godz. 18.00-19.30 - "Kryminalne historie z Oruni inspirowane artykułami z przedwojennych czasopism" - wykład poprowadzi Ryszard Kopittke, przewodnik. Będzie to podróż przez przedwojenne historie kryminalne, które wydarzyły się na Oruni. Uwaga. Ograniczona ilość miejsc.

Oba wykłady odbędą się w reżimie sanitarnym. Będą transmitowane na żywo na fanpage'u MojaOrunia.pl.

Spotkania ze specjalistami - według pierwszeństwa obecności - zgodnie z reżimem sanitarnym.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę