PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Znamy lokalizacje stacji roweru metropolitalnego. Sprawdź, gdzie masz najbliżej
Znamy lokalizacje stacji roweru metropolitalnego. Sprawdź, gdzie masz najbliżej
Tylko w Gdańsku będzie ok. 360 stacji postojowych Systemu Roweru Metropolitalnego. W całym systemie będzie ich w sumie 682 - wiadomo już, w których miejscach parkować będą miejskie jednoślady.

W aglomeracji trójmiejskiej powstaną 682 lokalizacje dla stacji roweru metropolitalnego - w Gdańsku ok. 360
W aglomeracji trójmiejskiej powstaną 682 lokalizacje dla stacji roweru metropolitalnego - w Gdańsku ok. 360
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP

O konsultacjach społecznych w sprawie lokalizacji stacji dla roweru metropolitalnego pisaliśmy szerzej we wrześniu br., kiedy zostały przeprowadzone w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Redzie (wcześniej także w Tczewie).

Mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z propozycją sieci stacji postojowych przygotowanych wstępnie przez poszczególne miasta i przekazać swoje uwagi na ten temat.

Wnioski zebrane w ramach miast zostały przeanalizowane przez pracowników Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot, które jest realizatorem Systemu Roweru Metropolitalnego dla 14 gmin.

29 listopada OM G-G-G ogłosił listę miejsc postojowych dla roweru metropolitalnego. Można ją zobaczyć TUTAJ.

W samym Gdańsku będzie ok. 360 lokalizacji dla pojazdów SRM. W całym systemie będzie ich w sumie 682.

Konsultacje społeczne lokalizacji SRM w Gdańsku w IKM
Konsultacje społeczne lokalizacji SRM w Gdańsku w IKM
RMA UMG

- Mieszkańcy najczęściej przesyłali swoje sugestie za pośrednictwem poczty elektronicznej, odebraliśmy blisko dwieście e-maili z sugestiami dotyczącymi lokalizacji stacji postojowych Roweru Metropolitalnego. Warto zaznaczyć, że w każdej wiadomości było od kilku do kilkunastu propozycji – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, kierownik projektu System Roweru Metropolitalnego.

- Konsultacje pozwoliły przedyskutować i skorygować zaproponowane lokalizacje stacji postoju rowerów, ich pojemność, położenie w topografii lokalnej i przydatność pod kątem obsługi jak największej liczby użytkowników - dodaje Grzegorz Krajewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Skorygowaliśmy kilkadziesiąt miejsc, zmieniając nieznacznie lokalizacje lub pojemność stacji.

W Gdańsku, po konsultacjach z mieszkańcami, pojawiły się też nowe stacje, np. przy nowo budowanym osiedlu przy al. Rzeczypospolitej i ul. Chłopskiej.

- W związku z dużym zainteresowaniem rowerami ze wspomaganiem elektrycznym w Gdańsku, postanowiliśmy zmniejszyć pojemność stacji zaplanowanych dla tych pojazdów  z 20 do 18 stojaków, dzięki czemu udało się dołożyć dwie dodatkowe stacje - dodaje Grzegorz Krajewski.

W gdańskiej flocie roweru miejskiego 10 proc. pojazdów stanowić będą “elektryki”, które będzie trzeba parkować w specjalnych stacjach dokujących, umożliwiających ładowanie akumulatorów. 

Projekt "Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S" zakłada stworzenie nowoczesnego systemu rowerów miejskich w 14 gminach. Stacje rowerowe powstaną w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi. Niedawno podpisana została umowa o dofinansowanie projektu.

Kolejnym krokiem na drodze do realizacji projektu będzie ogłoszenie przetargu, które powinno nastąpić najpóźniej na początku 2018 roku.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP na lata 2014-2020.

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl