PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zmarł Jerzy Janczukowicz – płetwonurek, instruktor nurkowania i znany gdański kolekcjoner

Zmarł Jerzy Janczukowicz – płetwonurek, instruktor nurkowania i znany gdański kolekcjoner
27 lipca w wieku 82 lat zmarł Jerzy Janczukowicz założyciel i wieloletni prezes Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Rekin”. Był znanym gdańskim kolekcjonerem.
Jerzy Janczukowicz (1938 - 2020)
Jerzy Janczukowicz (1938 - 2020)
źródło: Facebook/Piotr Korczak


Jerzy Janczukowicz urodził się 8 X 1938 w Wilnie. Jego rodzina przybyła do Gdańska w 1945 r. W 1963 roku ukończył Wydział Budownictwa Lądowego PG. Pracował między innymi w Wydziale Inwestycji Stoczni Gdańskiej, pracowni projektowej PG, Przedsiębiorstwie Robót Hydrotechnicznych Hydrobudowa. Pełnił też funkcję kierownika gdańskiego oddziału Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Budownictwa Hydrotechnicznego (COBRBH) Energopol. Od 1994 roku prowadził Centrum Badań Podwodnych „Rekin”, zajmując się głównie naprawą statków i łodzi, w tym naprawą i budową nowych sekcji, modernizacją i budową kutrów rybackich, regeneracją konstrukcji stalowych, naprawą nadbudówek.

Klub Rekin  był stałym uczestnikiem Parady Niepodległości w Gdańsku. Nz. Parada z 2004 r.. Za kierownicą wojskowego pojazdu Jerzy Janczukowicz
Klub "Rekin" był stałym uczestnikiem Parady Niepodległości w Gdańsku. Nz. Parada z 2004 r.. Za kierownicą wojskowego pojazdu Jerzy Janczukowicz
zdj. Maciej Kosycarz/KFP


W trakcie studiów w 1957 r. był współzałożycielem Klubu Płetwonurków „Rekin”, powstałego z inicjatywy grupy członków Zrzeszenia Studentów Polskich pod opieką merytoryczną prof. Stanisława Szymborskiego. Siedziba klubu do 1958 mieściła się w Bratniaku PG przy ul. Gabriela Narutowicza 11/12 we Wrzeszczu. Od 1958 roku pełni funkcję prezesa klubu, którego siedzibę i magazyny przeniósł do otrzymanej przez ojca w 1945 roku (wówczas zrujnowanej) willi Rekin przy ul. Hołdu Pruskiego 6 w Oliwie.

Gdańsk Oliwa - rok 2001. Jerzy Janczukowicz na tle czołgu T-34. Wyprodukowany w 1944 roku pojazd był sprawny technicznie.
Gdańsk Oliwa - rok 2001. Jerzy Janczukowicz na tle czołgu T-34. Wyprodukowany w 1944 roku pojazd był sprawny technicznie.
zdj. Łukasz Głowala


Od lat 60. wraz z innymi członkami klubu prowadził działalność zarobkową w ramach Zrzeszenia Studentów Polskich, polegającą głównie na oczyszczaniu podwodnych części kadłubów statków, polerowaniu śrub, kontroli sterów jednostek stojących w porcie i na redzie. Z czasem działalność ta została rozszerzona o poszukiwania zatopionych wraków, początkowo głównie lotniczych, traktowanych jako źródło cennych surowców wtórnych.

Był znanym kolekcjonerem wielu zabytkowych pojazdów. W latach 2001–2013 eksponował przed willą Rekin zakupiony od Agencji Mienia Wojskowego za cenę złomu czołg T-34/85 oraz kilka wojskowych ciężarówek, które potem przewiózł do skansenu w Żukowie.


Zobacz też: Tragedia „Wilhelma Gustloffa” - zdjęcia ze zbiorów Jerzego Janczukowicza

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl