PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zmarł Jacek Mydlarski, gdański artysta malarz i reżyser filmów dokumentalnych

Zmarł Jacek Mydlarski, gdański artysta malarz i reżyser filmów dokumentalnych
Swoje prace wystawiał na wystawach indywidualnych m.in. w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Paryżu, Duesseldorfie, Des Moines (USA), Bremie i Karlskronie. Jako reżyser współpracował z Telewizją Polską i Video Studio Gdańsk - realizował głównie materiały poświęcone sztuce.
Jacek Mydlarski (1950-2020)
Jacek Mydlarski (1950-2020)
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


W tym roku świętował 70 urodziny. Urodził się 7 maja 1950 r. w Lublinie. W 1982 r. uzyskał dyplom w dziedzinie malarstwa w Gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w pracowni prof. Władysława Jackiewicza.

Zarówno w Polsce jak i za granicą wystawiał obrazy, w których dominuje biel. Wspólnie z żoną Anną Marią Mydlarską, scenarzystką i reżyserem filmów dokumentalnych, zrealizowali kilkadziesiąt filmów poświęconych sztuce i artystom, m.in. Romanowi Opałce. Filmy te były emitowane w TVP, a także prezentowane na festiwalach , m.in. na Biennale Filmów o Sztuce w Paryżu w Centrum Pompidou.

Anna i Jacek Mydlarscy
Anna i Jacek Mydlarscy
Fot. Maciej Kosycarz / KFP


Przez wiele lat był związany zawodowo z oddziałem TVP w Gdańsku. Wyróżniony odznaczeniem "Zasłużony dla kultury polskiej" (2006). Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (2012). Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Za film o najdłuższej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski Przestrzeń oczekiwania Anna i Jacek Mydlarscy otrzymali nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.


O planowanych uroczystościach żałobnych poinformowała żona Anna Maria Mydlarska:

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl