PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zmarł Henryk Żyto - były znakomity żużlowiec gdańskiego Wybrzeża

Zmarł Henryk Żyto - były znakomity żużlowiec gdańskiego Wybrzeża
W środę, 7 marca, zmarł Henryk Żyto, jeden z najwybitniejszych żużlowców Wybrzeża Gdańsk. Był wychowankiem Unii Leszno, barwy gdańskiego klubu reprezentował przez piętnaście lat.


Henryk Żyto urodził się 1 listopada 1936 roku, karierę rozpoczął w swym rodzinnym - sławnym z żużlowych tradycji - Lesznie. W barwach Unii jeździł przez pierwszych 12 lat swojej kariery, poczynając od 1953 roku. W wieku 21 lat zadebiutował w reprezentacji Polski. 

Henryk Żyto w czasach, gdy był jeszcze zawodnikiem
Henryk Żyto w czasach, gdy był jeszcze zawodnikiem
fot. GKŻ Wybrzeże

W 1961 roku zdobył najpierw tytuł drugiego wicemistrza kraju, a potem osiągnął po swój życiowy sukces zdobywając razem z kolegami z reprezentacji złoty medal drużynowych mistrzów świata. W następnym sezonie był już pierwszym wicemistrzem Polski a w 1963 roku przepasany został szarfą mistrza kraju.

Równolegle do startów w Polsce, Henryk Żyto zachwycał swoją jazdą angielskich kibiców reprezentując barwy Coventry Bees.

Po powrocie z Anglii, w 1965 roku, w kraju został zawodnikiem Wybrzeża Gdańsk. Barwy gdańskiego klubu reprezentował przez kolejne 15 lat, często ratując drużynę w najtrudniejszych momentach. Wraz z kolegami z drużyny dwukrotnie zdobył wicemistrzostwo Polski, a w 1972 roku zajął czwarte miejsce w finale indywidualnych mistrzostw kraju.

Oficjalne pożegnanie pana Henryka z torem żużlowym nastąpiło w czerwcu 1981 roku. Po zakończeniu rekordowo długiej kariery na torze, pracował z drużyną w szkółce młodzieżowej jako instruktor i trener (robił to także wcześniej, bo od 1969 roku).

Jako jedyny z gdańskich żużlowców odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 


Uroczystość pogrzebowa Henryka Żyto odbyła się 
w sobotę, 10 marca, w kaplicy na cmentarzu Gdańsk "Srebrzysko". oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl