• Start
  • Wiadomości
  • Zmarł Henryk Wujec (1940–2020). Fizyk, działacz opozycji antykomunistycznej, legenda Solidarności

Zmarł Henryk Wujec (1940–2020). Fizyk, działacz opozycji antykomunistycznej, legenda Solidarności

Henryk Wujec należał do grona legend opozycji demokratycznej. Już w PRL działał w strukturach Komitetu Obrony Robotników, a za niezależne poglądy był internowany i więziony. W już wolnej Polsce piastował funkcje posła na Sejm, wiceministra rolnictwa, doradcy prezydenta. Współpracownicy i przyjaciele mówią o nim: “Człowiek szlachetny i prawy”.
15.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Henryk Wujec - był fizykiem, działaczem opozycji antykomunistycznej, legendą Solidarności, posłem, wiceministrem rolnictwa, doradcą prezydenta RP ds. społecznych. Człowiek szlachetny i prawy, aktywista z krwi i kości
Henryk Wujec - był fizykiem, działaczem opozycji antykomunistycznej, legendą Solidarności, posłem, wiceministrem rolnictwa, doradcą prezydenta RP ds. społecznych. Człowiek szlachetny i prawy, aktywista z krwi i kości
fot. Jerzy Bartkowski / KFP

 

Henryk Wujec działalność opozycyjną rozpoczął w czasach PRL - współpracował z Komitetem Obrony Robotników, organizował i redagował podziemne pismo "Robotnik", w 1976 r. pomagał robotnikom Ursusa represjonowanym za wydarzenia Czerwca’76. Był jednym z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, a w 1980 r. wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", gdzie współpracował z Lechem Wałęsą. Zasiadał w krajowych i mazowieckich władzach związku. 

W swej bogatej historii aktywności politycznej i społecznej Henryk Wujec, po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą - czterokrotnie piastował funkcję posła na Sejm RP, był wiceministerem rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka, a w latach 2010–2015 - doradcą prezydenta RP Komorowskiego ds. społecznych.

- Człowiek szlachetny i prawy, aktywista z krwi i kości - mówią o nim ci, którzy go znali. 

Od wielu lat tworzył wspaniały związek z żoną Ludwiką. Rok temu gościliśmy ich oboje w Gdańsku na obchodach Święta Wolności i Solidarności w czerwcu 2019 roku. 

 

Gdańsk. Ludwika i Henryk Wujcowie jako przewodnicy po wystawie stałej ECS podczas Święta Wolności i Solidarności, 3 czerwca 2019
Gdańsk. Ludwika i Henryk Wujcowie jako przewodnicy po wystawie stałej ECS podczas Święta Wolności i Solidarności, 3 czerwca 2019
fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS



“Dla ECS pozostanie wiernym i szczerym przyjacielem - czytamy na stronie FB Europejskiego Centrum Solidarności. - Często nas odwiedzał wraz z żoną i nie szczędził dobrych słów. Chętnie oprowadzał zwiedzających po naszej wystawie stałej. Wyglądaliśmy go na ŚWIĘCIE WOLNOŚCI I DEMOKRACJI. Zapowiadał się, gdy świętowaliśmy w ubiegłym roku rocznicę wyborów 4 czerwca. „Czujecie ten powiew wolności na tych spotkaniach, tu w Gdańsku? Gdyby on teraz się rozprzestrzenił dalej. Przyjedziemy tu na kolejne święto…”. Żal, wielki żal. Droga pani Ludwiko, ślemy dobre myśli.”




Na Twitterze żegnają Henryka Wujca przyjaciele:
"Zmarł Henio Wujec - napisała Hanna Ochojska, twórczyni PAH. - Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych. Niewielu pamięta, że był z wykształcenia fizykiem. Pełnił wiele funkcji politycznych i społecznych. Odpoczywaj w pokoju, Heniu."

A Władysław Frasyniuk wspomina: "Odszedł Henryk Wujec, człowiek niezwykłej dobroci, wielkiego serca i otwartego umysłu. Heniu jest symbolem najważniejszych wartości ruchu Solidarności - odwagi, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. W takie społeczeństwo wierzył i o takie walczył. Cześć Jego Pamięci."

Henryk Wujec zmarł w wieku 79 lat. Od miesięcy walczył z ciężką chorobą.

Sierpień' 80. Annę Walentynowicz wspominają autorzy biografii Dorota Karaś i Marek Sterlingow

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury