PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Złagodzenie obostrzeń dla dzieci na czas ferii od 5 stycznia

Złagodzenie obostrzeń dla dzieci na czas ferii od 5 stycznia
Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek, 4 stycznia, zapowiedział na konferencji prasowej, że jedno z obostrzeń ma zostać zniesione - Chcemy dopuścić możliwość przebywania na wolnym powietrzu dzieci bez opieki dorosłych - poinformował. Minister zapowiedział też, że rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od wtorku, 5 stycznia.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej
fot. FB Kancelaria Premiera

 

 

Ferie zimowe - bogata oferta, ale z powodu epidemii bez zajęć sportowych AKTUALIZACJA

 

W dniach 4-17 stycznia w całym kraju trwają ferie zimowe. Jednym z obostrzeń. Od października obowiązuje zakaz przemieszczania się osób poniżej 16 roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. I ten zakaz ma zostać zniesiony na czas ferii. 

- Mamy okres ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza, żeby dzieci w godzinach 8.00-16.00 mogły przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 4 stycznia.

Minister zapowiedział też, że rozporządzenie miałoby zacząć obowiązywać od wtorku, 5 stycznia.


O zniesienie tego obostrzenia apelowała m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W petycji fundacji można było przeczytać m.in. 

"Zarówno dzieci, jak i ich rodzice z nadzieją czekali na to, iż wraz z nadejściem zimowych ferii zniesione lub zawieszone zostaną obostrzenia uniemożliwiające dzieciom w dni powszednie wychodzenie z domu bez opieki opiekunów do godziny 16.00.

Tymczasem wprowadzone obostrzenie dla wielu dzieci i młodych ludzi oznacza nieopuszczanie domu, gdy jest jasno. Nie wszyscy opiekunowie mają możliwość, aby towarzyszyć dziecku czy nastolatkowi nawet podczas krótkiego wyjścia z domu w godzinach, które są standardowo godzinami pracy. W praktyce oznacza to pozbawienie wielu dzieci możliwości wyjścia w czasie dnia z zamkniętej przestrzeni, choćby na krótki spacer z psem. Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu w ogóle."

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl