Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zatrzymano podejrzanego o wybicie okna w synagodze - to chory psychicznie

Ma 27 lat i już pół roku temu prowadzono wobec niego postępowanie karne za inny czyn o podobnym charakterze - wówczas przeciwko Kościołowi katolickiemu. Przyznał się, że w środę, 19 września, wybił kamieniem szybę okna synagogi we Wrzeszczu. Prawdopodobnie nie poniesie odpowiedzialności, ponieważ jest chory psychicznie.

Zatrzymano podejrzanego o wybicie okna w synagodze - to chory psychicznie
A
A
data publikacji: 22 września 2018 r.
Sprawcę przewieziono do budynku Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i tam osadzono w celi
Sprawcę przewieziono do budynku Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i tam osadzono w celi
Materiały KMP w Gdańsku

Policjanci z komisariatu we Wrzeszczu przez kilka dni pracowali nad sprawą wybicia kamieniem szyby w synagodze. Zabezpieczyli zapisy z kamer monitoringu, zebrali ślady na miejscu zdarzenia, przesłuchali świadków. Mimo wytypowania kilku potencjalnych sprawców, nie było efektów pracy. Policja zdecydowała się na publikację w mediach zapisu filmowego z monitoringu. Szybko zaczęły napływać różne zgłoszenia, które pomogły w ustaleniu osoby, odpowiedzialnej za atak na synagogę.

W piątek, 21 września, około godziny 12, na terenie gminy Trąbki Wielkie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zatrzymali 27-letniego mężczyznę. Był zaskoczony, ale nie stawiał oporu. Przewieziono go do Gdańska i zamknięto w policyjnej celi.

Jak informuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, sprawca przyznał się do winy. Postawiono mu zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - bowiem rzucony przez niego kamień po wybiciu okna przeleciał 30 cm od osoby znajdującej się w synagodze. Jakie były motywy tego postępowania? Zdaniem śledczych - irracjonalne. Ten sam człowiek dopuścił się już pół roku temu czynu przeciwko Kościołowi katolickiemu i wówczas postawiono mu zarzut o działanie przeciwko wolności sumienia i wyznania. Ostatecznie postępowanie karne umorzono, bowiem powołani przez prokuraturę biegli stwierdzili i rozpoznali u sprawcy chorobę psychiczną. Do sądu skierowano wniosek o umieszczenie go w zakładzie psychiatrycznym.

Po ataku na synagogę, prokuratura zawnioskowała do sądu o aresztowanie 27-latka, bowiem stwierdzono, że zachowania tego typu u niego eskalują - zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo. Ponadto ma być ponownie poddany badaniom psychiatrycznym.

WIĘCEJ O SPRAWIE: Wybił kamieniem okno w synagodze - Gdańsk odpowiedział manifestacją jedności

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl