PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zakażeni pacjenci i personel. Kliniczny Odział Ratunkowy i Centrum Urazowe w UCK zamknięte 

Zakażeni pacjenci i personel. Kliniczny Odział Ratunkowy i Centrum Urazowe w UCK zamknięte 
Trudna sytuacja w największym gdańskim szpitalu. Kliniczny Oddział Ratunkowy gdańskiego UCK wstrzymał przyjęcia do odwołania z powodu zakażeń koronawirusem wśród pacjentów i pracowników oddziału. Działalność zawiesiło też szpitalne Centrum Urazowe.
Na Klinicznym Oddziale Ratunkowym w gdańskim UCK wstrzymano przyjęcia pacjentów
Na Klinicznym Oddziale Ratunkowym w gdańskim UCK wstrzymano przyjęcia pacjentów do odwołania
                                                                                                                                                                                   Fot. Mateusz Ochocki/KFP

 

 

Piątek: ponad 21 tys. zakażeń w skali Polski i 1049 na Pomorzu. W kraju 202 zgony

 

Ze względu na potwierdzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego oraz pacjentów Klinicznego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego jesteśmy zmuszeni do odwołania wstrzymać wszystkie przyjęcia w zakresie szpitalnego oddziału ratunkowego. Zawieszamy również działalność Centrum Urazowego i realizację świadczeń związanych z zabezpieczeniem urazów wielonarządowych - o wstrzymaniu przyjęć poinformował Łukasz Wojtowicz z zespołu ds. organizacji i promocji UCK.

 

O poprawie sytuacji kierownictwo szpitala ma informować w na bieżąco, w kolejnych komunikatach. KOR na razie jest zamknięty do odwołania.

Mariusz Siemiński, zastępca ordynatora Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK w Gdańsku w specjalnym oświadczeniu napisał:  

 

W związku z hospitalizacja pacjenta z COVID-19 w stanie ciężkim w obszarze intensywnej terapii Klinicznego Oddziału Ratunkowego oraz hospitalizacją pacjentów COVID-19 w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii, KOR nie jest aktualnie w stanie przyjmować pacjentów w stanie ciężkim, wymagających intensywnego nadzoru i terapii. Dotyczy to pacjentów m.in. z urazami wielonarządowymi, po nagłym zatrzymaniu krążenia, cechami zagrażającej bądź występującej niewydolności oddechowej i innych.

 

Do końca 2020 roku do pomorskich szpitali trafi sprzęt potrzebny do walki z covidem  

 

Doktor Siemiński podkreślił również, że Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK wyczerpał swoje możliwości izolowania pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem COVID-19. - Pacjenci kierowani do KOR z takim podejrzeniem będą skazani na wielogodzinne oczekiwanie w karetkach do momentu zwolnienia miejsc izolacyjnych - dodał. 

Zawieszono także działalność Centrum Urazowego. Szpital nie jest w stanie przyjmować pacjentów m.in. z urazami wielonarządowymi, w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl