PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Za co artyści kochają Gdańsk? Zobacz na wystawie w Nadbałtyckim Centrum Kultury 
Za co artyści kochają Gdańsk? Zobacz na wystawie w Nadbałtyckim Centrum Kultury 
„Gdańsk Miasto Wyjątkowe” to wystawa zbiorowa organizowana corocznie przez Nadbałtyckie Centrum Kultury - Ratusz Staromiejski. Integruje artystów z związanych z Trójmiastem i regionem. W tegorocznej edycji zaprezentują się zarówno profesjonaliści, jak i Ci, którzy sztuką zajmują się z zamiłowania. Prace można oglądać tylko do końca sierpnia.
Vasyl Netsko pochodzi z zachodniej Ukrainy. Jest mistrzem rzemiosła ludowego i malarstwa oraz… kulturystyki
Autor pracy Vasyl Netsko pochodzi z zachodniej Ukrainy. Jest mistrzem rzemiosła ludowego i malarstwa oraz… kulturystyki
Mat. NCK

 

Na wystawie w Galerii NCK zobaczymy prace 40. artystów wykonane w różnych technikach - od malarstwa po tkaniny. Łączy je temat: “dlaczego i za co kochają Gdańsk”.

- Tematem wystawy zbiorowej jest Gdańsk - tłumaczą artystki i organizatorki wystawy Grażyna Kunicka i Monika Konca. - Na ponad 40 pracach artyści prezentują, to co dla nich w tym mieście cenne, dlaczego i za co je kochają. 

Jaki obraz miasta wyłania się z ekspozycji? 

- Trzeba przyjść i zobaczyć - przekonują organizatorki. 

Praca Grażyny Kunickiej, którą zobaczymy na wystawie. Wernisaż już w sobotę, 10 sierpnia 2019, o godz. 11
Praca Grażyny Kunickiej, którą zobaczymy na wystawie. Wernisaż już w sobotę, 10 sierpnia 2019, o godz. 11
Mat. NCK

 

Na wystawie pojawią się prace uznanych artystów, jak Jan Misiek - absolwent wydziału Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Artysta zajmuje się przede wszystkim malarstwem i kolażem, wykorzystując w twórczości stare zdjęcia, często pochodzące z prywatnych zbiorów - od osób odwiedzających jego wystawy, przyjaciół oraz przypadkowo poznanych osób. Nierzadko wykorzystuje również znalezione przez siebie obiekty, które są zapiskiem życia innych ludzi np. bilety. 

Zobaczymy też dzieła młodych i zdolnych, jak Karolina Podoska - absolwentka Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i stypendystka programu Socartes-Erasmus na akademii filmowo-telewizyjnej FAMU International w Pradze (2006/2007). 

Karolina Podoska ukończyła wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na co dzień zajmuje się grafiką reklamową, kreacją i produkcją kampanii reklamowych
Karolina Podoska ukończyła wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na co dzień zajmuje się grafiką reklamową, kreacją i produkcją kampanii reklamowych
Mat. NCK

 

- Na co dzień artystka zajmuje się grafiką reklamową, kreacją i produkcją kampanii reklamowych, marketingiem, a także projektami artystycznymi różnego typu - tłumaczą organizatorki. - Łączy w swoich pracach różne elementy ekspresji: ręczny rysunek, malarski gest czy fotografię. 

Pojawią się też prace nowych gdańszczan, m.in. wszechstronnego Vasyla Netsko - pochodzącego z zachodniej Ukrainy mistrza rzemiosła ludowego i malarstwa oraz… kulturystyki.
- To absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie - wyjaśnia Grażyna Kunicka. - W Polsce mieszka od roku 2015 i tu nie tylko maluje obrazy, ale również rzeźbi ciała jako trener personalny i masażysta.

Wernisaż odbędzie się w sobotę, 10 sierpnia, o godz. 11. Wstęp jest wolny. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2019. 

 

Artyści, którzy biorą udział w wystawie:

Maria Aftanas-Jujka, Teresa Agopsowicz, Anna Albrecht, Jacek Albrecht, Alicja Bach, Marcin Bildziuk, Barbara Bielecka-Przygodzka, Krystyna Dąbrowska, Jadwiga Domaszewicz-Tyburska, Teresa Grabowska, Maria Jędrzejczyk, Danuta Joppek, Wojciech Kołyszko, Monika Konca, Elżbieta Kowalska-Matuszewska, Katarzyna Kubala-Lauer, Mariusz Kułakowski, Grażyna Kunicka, Ada Majdzińska, Maja Majewska-Keane, Jakub Maliszewski, Aleksandra Mieszkowska, Teresa Milczarz, Jan Misiek, Wasyl Netska, Stanisław Olesiejuk, Eva Panter, Karolina Podoska, Barbara Polkowska-Ugwu, Witold Pyzik, Wojciech Rydlewski, Jaga Sankowska, Jarosław Sianko, Halina Skulimowska, Andrzej Socha, Anna Sołecka, Jan Sołecki, Daria Sołtan-Krzyżyńska, Barbara Stankiewicz, Małgorzata Strożek, Katarzyna Ślusarska, Iwona Tatara, Grażyna Tomaszewska-Sobko, Anna Tomaszuk, Gabriela Trynkler, Barbara Tryfon. oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl