PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wystawa poświęcona Annie Walentynowicz w Stoczni Cesarskiej przedłużona do końca października

Wystawa poświęcona Annie Walentynowicz w Stoczni Cesarskiej przedłużona do końca października
Otwartą nieco ponad dwa tygodnie temu wystawę odwiedziło już 1200 osób. Z uwagi na duże zainteresowanie ekspozycją, Stocznia Cesarska Development, właściciel 16 ha terenów postoczniowych w Gdańsku, zdecydowała się przedłużyć ekspozycję do końca października.
Fragment wystawy o Annie Walentynowicz w budynku 42A w Stoczni Cesarskiej
Fragment wystawy o Annie Walentynowicz w budynku 42A w Stoczni Cesarskiej
Stocznia Cesarska Developement

 

Wystawa “Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929–2010” opracowana przez dr. Arkadiusza Kazańskiego z gdańskiego oddziału IPN została udostępniona w budynku 42A 19 sierpnia br. z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w tym roku 90. urodzin legendarnej suwnicowej ze Stoczni Gdańskiej. To miejsce szczególne, ponieważ to właśnie tutaj było ostatnie miejsce pracy Anny Walentynowicz i tutaj zachowały się oryginalne suwnice z tamtego okresu.

 Anna Walentynowicz była społeczniczką, działaczką opozycyjną, jedną z współzałożycielek Wolnych Związków Zawodowych w 1978 roku. Jej dyscyplinarne zwolnienie z pracy 7 sierpnia 1980 roku wywołało pracownicze protesty, które 14 sierpnia doprowadziły do strajku. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy powołany w czasie strajku sformułował 21 postulatów i otworzył drogę do powstania NSZZ Solidarność. Była wielokrotnie aresztowana za działalność opozycyjną, a w stanie wojennym internowana. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

 Dodatkowo w tym samym budynku oglądać można wystawę Morskiej Fundacji Historycznej “Historia Stoczni Gdańskiej 1844 – 2019. Ludzie, miejsca, wydarzenia”.

Jak mówi Jarosław Żurawiński, prezes Morskiej Fundacji Historycznej, ekspozycja ma za zadanie przybliżyć różne aspekty codziennego życia stoczniowców i najważniejsze wydarzenia związane z historią zakładu.

- Starsi zwiedzający przypomną sobie dawne czasy, a młodsi zobaczą, co wiązało się z pracą w Stoczni Gdańskiej - tłumaczy Jarosław Żurawiński, sam niegdyś pracownik zakładu.

Morska Fundacja Historyczna to instytucja na stałe współpracująca ze Stocznią Cesarską Development. To dzięki partnerstwie tych dwóch podmiotów powstał Szlak Stoczni Cesarskiej - historyczny szlak pieszy, łączący najważniejsze wydarzenia i miejsca w ramach jednej trasy zwiedzania.

 Obie wystawy dostępne będą dla zwiedzających codziennie w godz. od 11 do 18 we wrześniu oraz od godz. 11 do 17 w październiku.

Wystawa o Annie Walentynowicz jest kolejną inicjatywą Spółki Stocznia Cesarska Development, która stara się przywracać historię dawnych terenów stoczniowych w Gdańsku. O poprzednich przeczytać można tutaj.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl