PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Umowa na budowę gdańskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej już podpisana

Umowa na budowę gdańskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej już podpisana
W naszym mieście powstanie kolejna, bardzo malownicza droga, dedykowana miłośnikom dwóch kółek. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg i podpisała właśnie umowę na jej budowę. Zrealizowana zostanie na Wyspie Sobieszewskiej wzdłuż ul. Świbnieńskiej i Akwenowej do granic Gminy Miasta Gdańska.
Fragment gotowej Wiślanej Trasy Rowerowej na północ od Tczewa
Fragment gotowej Wiślanej Trasy Rowerowej na północ od Tczewa
Fot. Marek Wałuszko/gdansk.pl

 

Z nowej trasy rowerzyści będą mogli skorzystać pod koniec 2021 roku. Koszt inwestycji wyniesie ok. 4,4 mln złotych.

- Nowa droga rowerowa rozpoczynać się będzie na skrzyżowaniu ul. Boguckiego z ul. Świbnieńską. Rowerzyści, jadąc po koronie wału, dotrą do granic Gdańska, gdzie trasa połączy się ze ścieżką na terenie gminy Cedry Wielkie. Ponadto w okolicy Błotnika droga rowerowa będzie miała swoje odgałęzienie w kierunku przystani - zapowiada Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Nowa trasa będzie liczyła 7 km długości. Oprócz budowy drogi rowerowej, przebudowane zostanie także oświetlenie uliczne, sieci teletechniczne, studzienki sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej.Wykonawcą prac jest firma WPRD Gravel.

 

    Gdańsk zbuduje swój, liczący 7 km, odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej. Ruszył przetarg

 

Nowa droga będzie kolejnym odcinkiem Wiślanej Trasy Rowerowej R-9 i Pomorskich Tras Rowerowych o Znaczeniu Międzynarodowym R-10. Zadanie otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa 8. Konwersja działanie 8.4. Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z tego samego programu w Gdańsku powstała droga rowerowa na ul. Turystycznej i ul. Boguckiego. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 14 mln złotych. Rowerzyści mogą korzystać z nowej trasy od lipca 2019 r.

W Gdańsku, w ostatnich tygodniach, zakończyła się budowa kilku dróg rowerowych: wzdłuż ul. Potokowej, na fragmencie al. Grunwaldzkiej, od skrzyżowania z ul. Braci Lewoniewskich do ul. Kołobrzeskiej oraz wzdłuż al. Pawła Adamowicza.

Obecnie trwa budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Dmowskiego. DRMG zakończyła też niedawno przetarg na budowę ciągu pieszego z dopuszczeniem ruchu rowerowego na ul. Nowatorów, na odcinku od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych.

 

1
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Gdański 7-kilometrowy odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej połączy się z drogą, którą wybudowano w połowie bieżącego roku na terenie gminy Cedry Wielkie. Wiedzie ona przez malownicze i przyrodniczo ciekawe części regionu. Droga na odcinku 7 km ma nawierzchnię asfaltową, a zaczyna się na północ od mostów drogowych w Kiezmarku - tam gdzie znajduje się granica gminy Cedry Wielkiej (na wysokości przystani w w Błotniku), a następnie prowadzi na południe (pod mostami trzeba zjechać z wału) do miejscowości Giemlice.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl