Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

"Wypracuj Przyszłość". Pracodawco - zatrudnij stażystę, stażysto - znajdź pracodawcę

Trwa IV edycja projektu „Wypracuj Przyszłość", przygotowanego z myślą o tych, którzy chcą zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe oraz o tych, którzy poszukują stażysty czy też nowego pracownika. Chętni do udziału muszą się zarejestrować na stronie www.wypracujprzyszlosc.pl.

"Wypracuj Przyszłość". Pracodawco - zatrudnij stażystę, stażysto - znajdź pracodawcę
A
A
data publikacji: 23 października 2018 r.
Do projektu mogą się zgłaszać z jednej strony pracodawcy, którzy poszukują stażystów, z drugiej - pełnoletni uczniowie oraz absolwenci szkół średnich i uczelni, którzy chcą nauczyć się zdobyć doświadczenie zawodowe
Do projektu mogą się zgłaszać z jednej strony pracodawcy, którzy poszukują stażystów, z drugiej - pełnoletni uczniowie techników oraz absolwenci szkół średnich i uczelni, którzy chcą zdobyć doświadczenie zawodowe
fot. fotolia.com

Staż to praktyczna nauka zawodu odbywana w jakiejś instytucji przez absolwentów szkoły lub studiów, czasem stanowiąca próbny okres ich pracy; też: czas tej nauki (za: Słownik Języka Polskiego)

Staż to szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego, zyskanie lub rozwinięcie konkretnych umiejętności. Pozwala też zweryfikować wybór zawodu. 

- Gdy byłem jeszcze w liceum, to zawsze chciałem być dziennikarzem. Udało mi się "załapać" na staż do jednej z trójmiejskich redakcji. Strasznie się cieszyłem, ale w praktyce okazało się, że kompletnie się nie nadaję do tej roboty. Zbyt duży stres, tempo-tempo, wszystko miało być na już, na teraz - mówi 28-letni Marek Kurczyk, który radość w pracy znalazł gdzie indziej. - Zawsze miałem zmysł estetyczny. Odnalazłem się w firmie, która zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Jestem bardzo zadowolony. 

Z drugiej strony staż to także szansa dla pracodawcy, który dzięki temu może poznać (sprawdzić, nauczyć) ewentualnego przyszłego pracownika.  

- Przez miesiąc czy trzy miesiące stażu można poznać człowieka: zobaczyć jego zaangażowanie, czy się interesuje tym co w pracy robimy, czy jest w okóle zainteresowany daną pracą - przyznaje Wojciech Podoliński, który od 15 lat prowadzi w Gdańsku własną działalność gospodarczą. - Dwie z moich pracownic, które zatrudniam, są właśnie po stażu, które wcześniej w mojej firmie odbyły. 


"Wypracuj Przyszłość" to projekt zawodowych staży całorocznych, realizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku. 

Uczestnikami projektu mają być:

  • z jednej strony przedsiębiorstwa, firmy i instytucje zainteresowane pozyskaniem stażystów oraz nowych pracowników 
  • z drugiej strony pełnoletni uczniowie ostatnich klas techników i ich absolwenci oraz studenci i absolwenci uczelni wyższych, którzy chcą zdobyć doświadczenie zawodowe czy znaleść pierwszą pracę  


- Do projektu można przyłączyć się w każdym momencie jego trwania, a staże mogą być realizowane w okresie całego roku. Fundator samodzielnie określa czas oraz formę zatrudnienia stażysty, przy czym zgodnie z założeniami projektu minimalny okres trwania stażu wynosi miesiąc, a kwota minimalnego wynagrodzenia za miesiąc stażu to 1500 złotych brutto - wyjaśnia Katarzyna Swarcewicz, koordynator projektu "Wypracuj Przyszłość". 

Przedsiębiorstwa, firmy i instytucje zainteresowane udziałem w projekcie muszą wypełnić deklarację uczestnictwa (dostępną na stronie projektu) i przesłania jej wraz z logo firmy na adres: wypracujprzyszlosc@gdansk.gda.pl.

Pełnoletni uczniowie ostatnich klas techników, studenci i absolwenci muszą zarejestrować swoje zgłoszenie na stronie www.wypracujprzyszlosc.pl, a następnie wybrać oferty stażu.

- Uczestnik ma możliwość zarejestrowania się równocześnie do maksymalnie trzech firm, w odpowiedzi na trzy różne oferty - zaznacza Swarcewicz.

Szczegółowe informacje na stronie: www.wypracujprzyszlosc.pl.


W poprzednich trzech edycjach:

- udział wzięło 112 fundatorów

- oferowano 227 miejsc stażowych

- zarejestrowano 695 kandydatów na staże

banner

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl