PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

WYBORY. Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński w debacie Radia Gdańsk - POSŁUCHAJ

WYBORY. Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński w debacie Radia Gdańsk - POSŁUCHAJ
Dwaj kandydaci na prezydenta Gdańska - Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński (PiS) - spotkali się w poniedziałek, 29 października, na debacie wyborczej w Radiu Gdańsk. Zobacz, jakie były główne tematy i jak przebiegała rozmowa.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kacper Płażyński (PiS) i Paweł Adamowicz przed rozpoczęciem poniedziałkowej debaty w Radiu Gdańsk
Kacper Płażyński (PiS) i Paweł Adamowicz przed rozpoczęciem poniedziałkowej debaty w Radiu Gdańsk
Jacek Klejment/Radio Gdańsk

 

Debata rozpoczęła się przed godz. 9:10 i trwała 50 minut. W studio nie było publiczności, a jedynie obaj kandydaci i red. Beata Gwoździewicz, jako prowadząca program. Rozmawiano o tematach gospodarczych, społecznych, kulturze i sporcie, ale także współpracy samorządu z rządem centralnym, przyszłości Gdańska, i miejscu miasta na mapie Polski, Europy i świata. Było też m.in. pytanie o to, czy w Gdańsku potrzebne są kolejne centra handlowe.

Pod koniec red. Gwoździewicz poprosiła obu uczestników debaty, by podali trzy dziedziny, które w nowej kadencji będą ich wizytówką - jeśli zostaną prezydentem Gdańska.

Kacper Płażyński powiedział: - Gospodarka morska, nauka i transport publiczny.

Zaraz potem Paweł Adamowicz: - Zdecydowanie solidarność społeczna, czyli polityka społeczna - by każdy Gdańszczanin czuł się w Gdańsku jak u siebie, to po pierwsze. Po drugie: rozwój komunikacji, transportu publicznego. I po trzecie: szeroki rozwój gospodarki, bo bez gospodarki nie ma wpływów podatkowych, a bez pieniędzy w budżecie nie możemy realizować różnych szlachetnych, potrzebnych celów. Im silniejsza gospodarka, tym większe możliwości zaspokajania potrzeb Gdańszczan”.

 

Na koniec obaj kandydaci mieli czas na krótką, swobodną wypowiedź. Jako pierwszy głos zabrał Kacper Płażyński:

“Szanowni Państwo, bardzo dziękuję, jeśli wytrwaliście przez tą godzinę z nami. Mam nadzieję, że to była ciekawa, dobra debata, która pozwoli też Państwu dokonać lepszego, racjonalnego wyboru. Ja ze swojej strony zawsze staram się operować konkretnymi faktami, pomysłami, merytorycznym swoim programem, który też jest dostępny na stronie internetowej kacperplazynski.pl. Zachęcam do odwiedzania, mam program zarówno dla całego Gdańska, dla polityki socjalnej, dla kwestii komunalnych, po politykę antypowodziową - ale również dla każdej dzielnicy Gdańska osobno. Dlatego serdecznie zapraszam na stronę internetową, żeby zobaczyć z jak bogatą ofertą programową mamy do czynienia. Jestem osobą dialogu, współpracy, i z każdym będę tę współpracę wykonywał, z każdym środowiskiem, niezależnie od tego, z kim to środowisko było wcześniej w Gdańsku związane. Czy z prawicą, lewicą, środkiem, czy z kimkolwiek innym, bo wierzę, że samorząd to nie jest partyjniactwo, to nie są  jakieś ogólnopolskie spory, tylko to jest ciężka, codzienna praca, skierowana na to, żeby autobusy się nie spóźniały, żebyśmy mogli lepiej mieszkać”.

 

Następnie tyle samo czasu na wypowiedź końcową miał Paweł Adamowicz:

“Szanowne Gdańszczanki, Szanowni Gdańszczanie! Już 4 listopada zadecydujecie o przyszłości Gdańska. Nie chodzi tylko o wybór, kto zostanie prezydentem Gdańska. Idzie o wybór zasadniczy, fundamentalny: czy Gdańsk pozostanie Gdańskiem, czy Gdańsk będzie dalej miastem wolności i solidarności, będzie wierny swoim wartościom. Przed nami “święta zmarłych”. Serdecznie Was zapraszam, również Pana Kacpra Płażyńskiego, 1 listopada, o godzinie 12. na spotkanie modlitewne wszystkich religii, które są w Gdańsku - na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy, o godzinie 12, przy ul. 3 Maja. Spotkajmy się razem, obejmijmy pamięcią modlitewną, i w ogóle pamięcią, wszystkie pokolenia Gdańszczan żyjących w tym wielokulturowym, wieloreligijnym mieście. Brońmy tych wartości. Serdecznie zapraszam, wszystkiego dobrego”.  

 

POSŁUCHAJ ZAPISU DEBATY W RADIU GDAŃSK: TUTAJ

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl