PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

WYBORY. Jarosław Wałęsa apeluje o inne zasady debaty kandydatów

WYBORY. Jarosław Wałęsa apeluje o inne zasady debaty kandydatów
Dwie debaty kandydatów na prezydenta Gdańska zaplanowane jednego dnia przez dwie różne redakcje i obie częściowo zbojkotowane. Jarosław Wałęsa postanowił zrezygnować z obu. W zamian proponuje, by sztaby wyborcze i poszczególne gdańskie redakcje wspólnie zorganizowały wielką debatę, której zasady będą do zaakceptowania przez wszystkich.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jarosław Wałęsa podczas debaty zorganizowanej przez środowisko pomorskich przedsiębiorców - jedynej, która zebrała dotychczas w jednym miejscu wszystkich kandydatów na prezydenta Gdańska
Jarosław Wałęsa podczas debaty zorganizowanej przez środowisko pomorskich przedsiębiorców - jedynej, która zebrała dotychczas w jednym miejscu wszystkich kandydatów na prezydenta Gdańska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Na poniedziałek, 24 września swoje debaty zorganizowały Radio Gdańsk (godz. 9) i Gazeta Wyborcza Trójmiasto (godz. 16). Udziału w pierwszej odmówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 

ZOBACZ DLACZEGO - TUTAJ

 

Udziału w spotkaniu kandydatów zorganizowanym przez “Gazetę Wyborczą” wcześniej odmówił Kacper Płażyński.

W tej sytuacji Jarosław Wałęsa uznał, że takie debaty nie mają sensu. W poniedziałek rano ogłosił propozycję nowego rozwiązania, “na zasadach, jakie obowiązują w cywilizowanym świecie”. Zdaniem Jarosława Wałęsy trzeba, by przedstawiciele sztabów wyborczych wszystkich kandydatów na prezydenta Gdańska spotkali się i wspólnie uzgodnili warunki brzegowe. Następnie taka debata powinna być zorganizowana i relacjonowana wspólnie przez wszystkie gdańskie redakcje. Chodzi m.in. o uzgodnienie scenariusza, charakteru zadawanych pytań, kolejność wypowiedzi kandydatów, a także osobę moderatora debaty.

- Te dwie redakcyjne debaty się nie udały, bo brak każdego kandydata podważa ich sens - mówi Jarosław Wałęsa. - Każdy miał swoje obiektywne przesłanki, by nie przyjść. Jednocześnie przekonaliśmy się już, że w Gdańsku jest możliwe zorganizowanie debaty na warunkach, które są do zaakceptowania dla wszystkich. Mam tu na myśli debatę przygotowaną i przeprowadzoną przez pomorskich przedsiębiorców.

 

ZOBACZ: Debata wyborcza. Kandydaci na prezydenta Gdańska odkryli karty

 

Jak podkreśla Jarosław Wałęsa, w Gdańsku funkcjonują różne redakcje i większość z nich w najbliższych tygodniach chce organizować własne debaty. Można się spodziewać, że skoro dwie pierwsze zostały częściowo zbojkotowane przez kandydatów na prezydenta miasta - z kolejnymi będzie podobnie.

- Nie chodzi chyba o konkurs, która redakcja jest najlepsza na rynku, ale o rzetelne informowanie mieszkańców, co kandydaci mają do zaproponowania - podkreśla Jarosław Wałęsa. - Tylko duża wspólna debata wszystkich kandydatów spełni ten warunek.

Jeszcze dzisiaj (poniedziałek, 24 września) radny Piotr Borawski, szef kampanii wyborczej Jarosława Wałęsy, skontaktować ma się w tej sprawie ze sztabami pozostałych kandydatów.

Jarosław Wałęsa zdecydował, że skoro zrezygował z zaproszeń Radia Gdańsk i Gazety Wyborczej, spędzi poniedziałek, 24 września na rozmowach z mieszkańcami.

- Odwiedzę Wrzeszcz, Oliwę, Jelitkowo, Zaspę, Orunię, Kokoszki - zapowiedział Wałęsa. - Przyjrzę się problemom, jakie są do rozwiązania w tych dzielnicach.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl