PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pomorska Nagroda Artystyczna - Nadbałtyckie Centrum Kultury czeka na zgłoszenia do 14 lutego

Pomorska Nagroda Artystyczna - Nadbałtyckie Centrum Kultury czeka na zgłoszenia do 14 lutego
Pomorska Nagroda Artystyczna 2020 wyróżni najbardziej znaczące wydarzenia w pomorskiej kulturze w 2019 roku. Liczy się zarówno działalność artystyczna, jak i mecenat. Nominowani mogą być zarówno debiutanci, młodzi artyści oraz twórcy sztuki z dużym dorobkiem. Kandydatów można zgłaszać do 14 lutego 2020 roku, wraz z pisemnym uzasadnieniem, w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej gali.
Komu w tym roku przypadnie w udziale statuetka Gryfa Pomorskiego zaprojektowana przez Marię Kuczyńską, dowiemy na uroczystej gali w kwietniu
Komu w tym roku przypadnie w udziale statuetka Gryfa Pomorskiego zaprojektowana przez Marię Kuczyńską, dowiemy na uroczystej gali w kwietniu
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Za co przyznawane są nagrody?

Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest w trzech kategoriach.

Nagradzając Kreację Artystyczną kapituła honoruje wydarzenie artystyczne, jakie miało miejsce w minionym roku. W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna statuetką nagradzany jest artysta, niekoniecznie debiutujący, którego dokonania artystyczne są zauważalne i rokują wielkie nadzieje na przyszłość. W kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy wspierające kulturę. Przyznawana jest również indywidualna nagroda specjalna. To Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna, którą przyznaje marszałek województwa pomorskiego za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych.

Kto może zgłaszać kandydatów?

Zgłoszeń kandydatów do nagrody mogą dokonywać wszyscy dotychczasowi laureaci nagrody, stowarzyszenia i związki twórcze, instytucje kultury, organy administracji publicznej, szkoły wyższe i artystyczne, media, organizacje pozarządowe i podmioty działające w sferze kultury. Zgłoszenia muszą mieć formę pisemną i być uzasadnione. Maksymalnie można podać pięć kandydatur: trzy do Pomorskiej Nagrody Artystycznej, jedną do Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz jedną do honorowej Nagrody za mecenat kultury.

 

Kapituły Mała i Duża

Ze zgłoszonych kandydatów Mała Kapituła wybiera 10 nominacji w kategorii Kreacje Artystyczne i po trzy nominacje w pozostałych kategoriach.

W skład Małej Kapituły wchodzą między innymi: przedstawiciel Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Pomorskiego, przedstawiciele Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz przedstawiciele szkół wyższych i artystycznych, instytucji kultury i stowarzyszeń twórczych. Ostatecznego wyboru spośród osób nominowanych dokonuje Duża Kapituła, w skład której wchodzą członkowie Małej Kapituły i laureaci nagrody z lat poprzednich.

Pomorska Nagroda Artystyczna: wszystko dla gdańszczan

To już 21. edycja Pomorskiej Nagrody Literackiej. W ubiegłym roku zostali nią wyróżnieni m.in. aktorka Dorota Kolak, malarka Beata Ewa Białecka, dyrygent Maciej Banachowski i muzycy formacji NeoQuartet. Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną otrzymał prof. Maciej Świeszewski.

Mecenasem Kultury wybrano firmę Kegar sp. z o.o. w Kępicach, za wspieranie działań Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, m.in. jubileuszu 55-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, 10-lecia Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, a także za współfinansowanie 52. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

CZYTAJ: 47. Splendory. Zgłoś kandydata lub kandydatkę

oprac. AU