PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wrzeszcz Dolny. PKP wybrało firmę, która wyremontuje budynek dworca kolejowego

Wrzeszcz Dolny. PKP wybrało firmę, która wyremontuje budynek dworca kolejowego
Dworzec we Wrzeszczu, jeden z najbardziej "obleganych" przez pasażerów w Gdańsku, przejdzie gruntowny remont. obiekt pod koniec przyszłego roku cieszyć będzie oko nowoczesnym, ciekawszym wyglądem. Polskie Koleje Państwowe właśnie wybrały wykonawcę prac. Te powinny ruszyć w połowie bieżącego roku.
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy we Wrzeszczu już pod koniec 2022 roku
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy we Wrzeszczu już pod koniec 2022 roku
Mat. PKP SA

 

- W postępowaniu dla modernizacji dworca Gdańsk Wrzeszcz za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez Tym-Bud Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski. Jej wartość to około 13,2 mln zł brutto - potwierdza Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji Polskich Kolei Państwowych S.A. - Planujemy, że rozpoczęcie inwestycji nastąpi w połowie tego roku, a zakończenie - w drugiej połowie 2022 r.

Budynek wrzeszczańskiego dworca liczy sobie już 70 lat. W tym czasie przeszedł kilka remontów, pojawiły się też tzw. dobudówki. Tymczasem zaplanowane prace zakładają powrót do jednolitej bryły.

Elewacja obiektu wykonana zostanie ze stali i szkła, co nadać ma "niemłodemu" już dworcowi nowoczesny i nieco industrialny charakter, nawiązujący też do wyglądu sąsiednich peronów.

Dworzec zostanie podwyższony, powiększona i zmodernizowana zostanie także strefa obsługi podróżnych wraz z poczekalnią - będzie w niej także jaśniej, dzięki zaplanowanemu wielkoformatowemu przeszkleniu w jednej ze ścian.

 

Poczekalnia dworca we Wrzeszczu stanie się jaśniejsza, większa i przyjaźniejsza
Poczekalnia dworca we Wrzeszczu stanie się jaśniejsza, większa i przyjaźniejsza
Mat. PKP SA

 

Przestrzeń obsługi pasażerów i lokale komercyjne (w planach są trzy), zostały zaaranżowane na nowo. Przewidziano także przestrzeń pod ogródki gastronomiczne. Dworzec po przebudowie ma być w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności.

W ramach modernizacji zaprojektowano też rozwiązania, które sprawią, że obiekt stanie się proekologiczny - na wizualizacjach widać częściowo zielony dach, m.in. z roślinnością pnącą widoczną od strony peronów oraz panele fotowoltaiczne. Wtórne dobudówki od strony wschodniej zostaną wyburzone.

Na realizację prac przeznaczono 539 dni, czyli blisko 18 miesięcy. W czasie prac podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego - będzie to specjalnie przystosowany kontener (podobny do tego, który stanął przy dworcu w centrum Gdańska), który stanie przy przejściu pod torami z ul. Dmowskiego do parku Kuźniczki.

Remont będzie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl