PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wizyta zastępczyni prezydent w nowo otwartym Gdańskim Pogotowiu Opiekuńczym

Wizyta zastępczyni prezydent w nowo otwartym Gdańskim Pogotowiu Opiekuńczym
Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. edukacji i usług społecznych, odwiedziła nowo otwarte Gdańskie Pogotowie Opiekuńcze. Zespół składający się z trzech placówek funkcjonuje od 1 grudnia 2020 roku.
Jedno z pomieszczeń pogotowia opiekuńczego. Na pierwszym planie znajdują się niebieskie kanapy, w głębi pomieszczenia jest długi stół, wokół którego ustawiono kilkanaście krzeseł. Są też regały z półkami. Całość utrzymana w kremowo-niebieskiej tonacji kolorystycznej
Dzięki staraniom Miasta, dzieci otoczone są fachową opieką i przebywają w dobrych warunkach socjalnych
UMG

 

Poprzednio pogotowie opiekuńcze mieściło się przy ul.Leczkowa 1a, gdzie funkcjonowała jedna placówka. Od początku grudnia zespół funkcjonuje w nowej formule organizacyjnej oraz lokalizacji przy ul. Sobieskiego 96, 98, 100.

W skład zespołu placówek opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego wchodzą: Morski Dom, Piaskowy Dom i Wichrowy Dom oraz jednostka obsługująca czyli Zespół Gdańskiego Pogotowia Opiekuńczego zapewniający pozostałym placówkom obsługę administracyjną, księgową oraz wsparcie specjalistyczne.

Każda z trzech placówek zapewnia maksymalnie 14 miejsc dla dzieci pozbawionych opieki rodziców. Placówki opiekuńczo-wychowawcze typu interwencyjnego zapewniają bezpośrednią, całodobową opiekę dla dzieci w sytuacjach kryzysowych, w szczególności w przypadkach wymagających natychmiastowego zapewnienia opieki innej niż rodzicielska. Na jeden budynek przypada ośmioro wychowawców pracujących w systemie 24-godzinnym, przez cały rok.

 

Priorytetowa inwestycja 

Koszt inwestycji wyniósł 22 mln złotych. Docelowo placówka może przyjąć 42 dzieci. Budowa rozpoczęła się w marcu 2018 roku. Prace wykonała firma HARTUNA Sp. z o.o. Realizacja polegała na budowie trzech nowych, wolnostojących obiektów przeznaczonych do prowadzenia placówki opiekuńczej. Budynki zaprojektowane zostały jako dwukondygnacyjne podpiwniczone domy.

W domach znajdują się sypialnie, miejsca do nauki, sale zabaw oraz kuchnie i łazienki. Jeden z budynków został dodatkowo rozbudowany o część administracyjną i opieki specjalistycznej (budynek A). Każdy z budynków dostosowany jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę.

Teren pogotowia, to również działka otaczająca kompleks. Poza drogami dojazdowymi i infrastrukturą techniczną, powstała również część rekreacyjna. Dzieci będą mogą spędzać czas na świeżym powietrzu. Tereny zielone wokół zostały podzielone ścieżkami i ławkami. Mieszkańcy mogą skorzystać z małego boiska, placu zabaw, siłowni zewnętrznej, czy gier takich jak „piłkarzyki” lub tenis stołowy.

Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze
Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze