PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Wisłoujście 1577” - festiwal rekonstrukcyjny w Twierdzy Wisłoujście z bitwą morską i lądową

“Wisłoujście 1577” - festiwal rekonstrukcyjny w Twierdzy Wisłoujście z bitwą morską i lądową
Ponad 250 rekonstruktorów z całej Europy zainscenizuje bitwę, która rozegrała się pod Twierdzą Wisłoujście w 1577 r. W sobotę (6 lipca) na odwiedzających czekać będą także liczne kramy rzemieślnicze oraz nowożytna karczma.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twierdza Wisłoujście - unikatowy zabytek Gdańska
Twierdza Wisłoujście - unikatowy zabytek Gdańska
D. Kula, mat. Muzeum Gdańska

 

Zadaniem Twierdzy Wisłoujście była ochrona wejścia do gdańskiego portu i kontrola wpływających Wisłą statków pełnomorskich. Fortyfikację wielokrotnie rozbudowywano w XVI i XVII w. Współcześnie ten oddział Muzeum Gdańska co roku jest miejscem wielu widowiskowych inscenizacji z burzliwej historii zabytkowej fortyfikacji - najbliższym będzie sobotni festiwal rekonstrukcyjny „Wisłoujście 1577” z bitwą, która rozpoczne się o godz. 16.

 

Ubiegłoroczna morska potyczka pod Twierdzą
Ubiegłoroczna wodna potyczka pod Twierdzą
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Tło historyczne sobotniej potyczki 

Rzeczpospolita w latach 1575-1577 doświadczyła sporu wewnętrznego, z którego żadna ze stron nie wyszła zwycięsko.

- Długotrwała i burzliwa elekcja następcy Zygmunta Augusta zakończyła się wyborem na króla Polski Anny Jagiellonki, która wkrótce poślubiła księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego - opowiada Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska. - Gdańsk popierał w walce o tron arcyksięcia austriackiego Maksymiliana II Habsburga, ponieważ upatrywał w nim gwaranta ustanowionych przez Kazimierza Jagiellończyka przywilejów. Gdańsk więc został najpierw wyjęty spod prawa, a następnie zaatakowany przez Stefana Batorego – pomimo deklarowanego sprzeciwu Sejmu, między innymi pod Twierdzą Wisłoujście. 

 

Zobaczymy trzy inscenizację, dwie z nich - pod murami Twierdzy Wisłoujście
Zobaczymy trzy inscenizację, dwie z nich - pod murami Twierdzy Wisłoujście
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Widzowie zobaczą trzy inscenizacje. Najpierw wojska króla będą starały się dokonać  desantu na teren fosy zewnętrznej Twierdzy, później przeniosą się w okolice samej twierdzy, gdzie stoczą potyczkę z gdańszczanami, a następnie będą próbowali zdobyć szturmem bramę. Jak się zakończy ten szturm? Oczywiście wiadomo z historii, ale tych, którzy nie znają jej tak dobrze, pozostawiamy w niepewności do soboty. Widowisko będzie można oglądać przed Twierdzą, udział w nim jest bezpłatny.

 - Tegoroczny  międzynarodowy festiwal rekonstrukcyjny to także wprowadzenie do opowieści związanej z konfliktem Gdańska z Danią i Szwecją, której epilog pokażemy w przyszłym roku - zdradza Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście. - W rekonstrukcji udział bierze ponad 250 rekonstruktorów z Polski, Niemiec, Czech, Stanów Zjednoczonych oraz Hiszpanii.

 

Od godz. 10 do 16 we wnętrzu Twierdzy Wisłoujście spotkać będzie można jej dawnych mieszkańców...
Od godz. 10 do 16 we wnętrzu Twierdzy Wisłoujście spotkać będzie można jej dawnych mieszkańców...
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Skąd obserwować rekonstruktorów i na co zwrócić uwagę?

Wodna “scena” i widownia usytowane będą przy nabrzeżu tramwaju wodnego i na moście fosy zewnętrznej. Drugą i trzecią potyczkę można będzie oglądać przy bramie Twierdzy (tak jak w ubiegłym roku) w strefie wydzielonej dla publiczności.

- Tam gdzie nie będzie można się poruszać, rozlokowane będą ładunki pirotechniczne, bardzo więc prosimy o ostrożność i nie wychodzenie poza wyznaczony dla widzów teren - zaznacza Andrzej Gierszewski. - Osoby z nadwrażliwym słuchem powinny zaopatrzyć się w słuchawki ochronne (w marketach budowlanych kosztują ok 20-30 zł - red.). Odradzamy przyjścia z małymi dziećmi i z psami.

Pierwsza potyczka rozpocznie się o godz. 16, ostania zakończy się ok. godz. 17.

 

Rekonstruktorzy pokażą dawne życie w Twierdzy Wisłoujście
Rekonstruktorzy pokażą dawne życie w Twierdzy Wisłoujście
fot. D. Kula, mat. Muzeum Gdańska

 

Dawne życie codzienne wewnątrz fortyfikacji

Kiedy wojskowi rekonstruktorzy będą szykować się do popołudniowej walki, rekonstruktorzy “cywilni” już od godz. 10 czekać będą w środku fortyfikacji. Będzie można odwiedzić nowożytną karczmę serwującą posiłki przygotowane w tradycyjny sposób. Na stoiskach będzie można zakupić tradycyjne wędliny i napoje, w ofercie także “historyzujące” piwo. Zespół Tubicinatores Gedanenses (czyli gdańscy trębacze) grać będzie XVI-wieczne utwory.

 

Będzie także coś `nowożytnego` dla podniebienia
Będzie także coś `nowożytnego` dla podniebienia
mat. Muzeum Gdańska

 

- W gablotach na wystawach widzimy często dawne przedmioty, które odnaleźli archeolodzy w trakcie badań powierzchniowych. Niekiedy zastanawiamy się jak je wykonano i do czego służyły, albo czemu są uszkodzone. Dzięki rekonstruktorom, którzy korzystać będą z replik dawnych narzędzi, dowiemy się w przystępny sposób tego, czego zabytki dzisiaj nam powiedzieć nie mogą - opowiada Maciej Flis. - Zwiedzający będą mogli odwiedzić stanowiska warsztatowe kaletnika, pisarza, kapelusznika, felczera, kramy oraz kwatery dowódców wojsk.

Wejście do fortu jest biletowane (15 zł normalny, 7 zł ulgowy, 35 zł rodzinny). Festyn historyczny potrwa od godz. 10 do 16.

 

Informacje porządkowe:

Parkowanie aut w dniu festiwalu będzie możliwe jedynie na terenie ulicy Jana Charpentiera. Zaleca się przyjazd rowerem, albo autobusami 106, 138 i 606 lub Tramwajem Wodnym F5.

Rozkład jazdy i kursy tramwaju wodnego na stronie ZTM w Gdańsku.

 

 

wizualka media

Festiwal jest organizowany w ramach projektu Archaeobalt, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w programie Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. Projekt realizują: Uniwersytet Gdański (lider), Muzeum Gdańska, Uniwersytet w Lund w Szwecji oraz Muzeum Bornholmu i Uniwersytet w Aarhus w Danii. 

 

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze