PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wiosenne wykłady i spacery zapowiadają sezon zwiedzania z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami

Wiosenne wykłady i spacery zapowiadają sezon zwiedzania z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami
Jeszcze w kwietniu Instytut Kultury Miejskiej, koordynator projektu zwiedzania Gdańska z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, zaprosi na prelekcje online o historii kilku objętych inicjatywą dzielnic: Nowego Portu, Oliwy, Oruni, Dolnego Miasta. A w maju (jeśli stan epidemiczny pozwoli) w tych lokalizacjach, a także na Wyspie Sobieszewskiej, ruszą pierwsze spacery w terenie.
Zdjęcie archiwalne ze spaceru z lokalnym przewodnikiem po Dolnym Mieście w Gdańsku
Zdjęcie archiwalne ze spaceru z lokalnym przewodnikiem po Dolnym Mieście w Gdańsku
Fot. Fb IKM

 

Pierwszy wykład online odbędzie się już w środę, 21 kwietnia. Będzie to rozmowa z Dominikiem Czerwińskim, autorem książki “Strajk dokerów w Nowym Porcie. 1946”, którą poprowadzi lokalna przewodniczka Katarzyna Werner.

A w kolejnych dniach także opowieści m.in. na temat przyrody i natury Nowego Portu, historia oliwskiego ZOO i Polaków w Oliwie w okresie Wolnego Miasta Gdańska, przemysł chemiczny na Oruni oraz przegląd oruńskich nekropolii, spotkanie na temat motoryzacji, Masonów na Dolnym Mieście czy historii pierwszego, gdańskiego dworca.

 

 

Wykłady/prelekcje/spotkania obejrzeć będzie można na kanale YouTube IKM. Każdy dostępny będą przez 14 dni licząc od daty premiery. 

W maju, jeśli pozwolą na to warunki sanitarno-epidemiologiczne, ruszą tematyczne spacery.   

- Trwa pandemia, dlatego dbamy by nasze wydarzenia były bezpieczne dla prowadzących i odbiorców. W tym roku spotkania i prelekcje dotyczące Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni czy Oliwy odbędą się w formule online - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. - Zaplanowaliśmy również wiosenne spacery w tych dzielnicach, a także po Wyspie Sobieszewskiej, które odbędą się dla ograniczonej liczby zapisanych wcześniej osób. W lipcu ruszamy z regularnymi, letnimi spacerami prowadzonymi przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki we wszystkich siedmiu dzielnicach: Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej – 

Na spacery obowiązywać będą zapisy, które zostaną uruchomione 28 kwietnia na stronie internetowej IKM.

Program wiosennych, eksperckich wykładów w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki i spacerów - w szczegółowej rozpisce na stronie IKM.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl