PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Festiwal Windowisko 2021. Na scenie Teatru Miniatura wystąpią teatry niezależne. Od piątku

Festiwal Windowisko 2021. Na scenie Teatru Miniatura wystąpią teatry niezależne. Od piątku
W dniach 12-13 listopada 2021 w Gdańskim Teatrze Miniatura ponownie zagości Windowisko: Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji. W tegorocznej, 22. już edycji Festiwalu zmierzy się sześć grup teatralnych, a oprócz nich widzowie będą mieli okazję podziwiać także spektakl gościnny „WoMAN” Teatru Fluid. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gościem ubiegłorocznego festiwalu był spektakl Podejdź bliżej  Teatr(NIE)Obecny. Reżyserka Monika Czajkowska zdobyła Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego, a aktorzy - Paulina Sobiś i Jędrzej Bigosiński - nagrodę dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury dla najlepszych aktorów festiwalu
Gościem ubiegłorocznego festiwalu był spektakl "Podejdź bliżej" Teatr(NIE)Obecny. Reżyserka Monika Czajkowska zdobyła Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego, a aktorzy - Paulina Sobiś i Jędrzej Bigosiński - nagrodę dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury dla najlepszych aktorów festiwalu
fot. Jerzy Nowak

 

Windowisko to wydarzenie nastawione na prezentację i promocję teatru autorskiego. Na deskach Sceny Kameralnej i Sali Prób w Teatrze Miniatura będziemy obserwować teatry realizujące spektakle w oparciu o własne nowatorskie teksty oraz zespoły adaptujące teksty niesceniczne (prozę, publicystykę czy poezję). Jakie teatry zobaczymy w Gdańsku w tym roku?

Jako pierwsi, w piątek, 12 listopada, o godz. 18, na scenie Teatru Miniatura pojawią się aktorzy Teatru Collegium Nobilium, którzy są studentami Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W Teatrze Collegium Nobilium najczęściej prezentowane są spektakle dyplomowe studentów IV roku oraz spektakle warsztatowe. Do Gdańska zespół przywiezie spektakl „Masara”. Bezpośrednio po nich zobaczymy Teatr Społeczny Biuro Rzeczy Osobistych. To gdyńska grupa teatralna, której aktorami są osoby niepełnosprawne intelektualnie. Teatr, który tworzą, jest nie tylko terapią. Ma wartość artystyczną, jest otwarty na spotkania z publicznością. Scenariusz spektaklu „Instytut Pana B.” napisał i wyreżyserował Zbigniew Biegajło. Tekst inspirowany jest “Dziennikiem Jakuba von Guntena” Roberta Walsera oraz osobistymi doświadczeniami występujących aktorów. Tego wieczoru zmagania na scenie zamknie spektakl „AUTOBUS” zepołu Musicalerzy.

Kolejnego dnia wydarzenia, w sobotę, o godz. 17, Grupa T_ART pokaże "Panią Sand". To monodram na lalkę i aktora opowiadający o życiu uczuciowym George Sand i Fryderyka Chopina. W sztuce pisarka zaprasza widzów na spotkanie autorskie w związku z napisaną przez siebie książką „Lukrecja Floriani”. Chce rozmawiać o swoim zawodzie, podróżach i inspiracjach, lecz nie może uwolnić się od historii swej miłości. Spotkanie zamieni się więc w wiwisekcję jej związku z Fryderykiem Chopinem. Kompozytor zaklęty jest w ciele lalki i chociaż jest niemy, okazuje się być aż nadto obecny. Kolejny spektakl będzie przedstawieniem Teatru Wojtka Kowalskiego z Częstochowy. Jego „Homo Sovieticus” to monodram oparty na bazie opowiadań Michaiła Zoszczenki, w których autor w satyryczny sposób opisywał drobnomieszczaństwo i filisterstwo porewolucyjnej Rosji.

Windowisko 2021 zamknie spektakl gościnny - Teatr Fluid zaprezentuje spektakl „WoMAN”. Teatr Fluid to feministyczna twarz teatru. Zajmuje się prawami kobiet i ich pozycją w społeczeństwie. Chce uświadamiać, inspirować i skłaniać do zmian. Jego bazę stanowi Magdalena Bocianowska, która odpowiada za kształt projektów, do których zaprasza różnych twórców. "woMAN" mówi o sile kobiet, ich wewnętrznym pięknie, akceptacji siebie i niespożytej energii, którą posiadają o walce o marzenia, pozycję zawodową i prywatną.

Przedstawienia oceniać będzie Jury festiwalu, w którym zasiądą: Piotr Biedroń (aktor), Monika Brand (krytyk teatralny) oraz Mariusz Babicki (reżyser, dramaturg). Zwycięzców poznamy pod koniec drugiego dnia wydarzenia.

Bilety do nabycia w kasie Festiwalu na 2h przed rozpoczęciem spektakli.

Bilet na pojedynczy spektakl - 15 zł
Karnet jednodniowy - 30 zł.

Windowisko 2021. Program

Piątek, 12 listopada 2021

  • 18:00 – „Masara” Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Teatr Collegium Nobilium 
  • 19:00 – „Instytut Pana B.” Biuro Rzeczy Osobistych 
  • 20:00 – „AUTOBUS”  Musicalerzy 
  •  

Sobota, 13 listopada 2021

  • 17:00 -  „Pani Sand” GRUPA T_ART 
  • 18:00 – „More (a)more baby” Grupa Social Maszyna 
  • 19:00 – „Homo Sovieticus” Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy 
  • 20:00 – SPEKTAKL GOŚCINNY - „WoMAN”  Teatr Fluid

Za organizację wydarzenia odpowiada Klub Winda GAK. Wrzeszczańska Winda zawiaduje Teatrem Leśnym w Parku Jaśkowej Doliny (Gdańskie Noce Jazsowe, Świętojańskie Bluesowanie, Muzyka Bez Granic) i Ogólnopolskim Festiwalem Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowiskiem, które odbywa się w Teatrze Wybrzeże. Organizuje także Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze