• Start
  • Wiadomości
  • Wigilia dla potrzebujących w tradycyjnej formule - w Wielkiej Zbrojowni

Wigilia dla potrzebujących w tradycyjnej formule - w Wielkiej Zbrojowni

W sobotę, 24 grudnia, o godzinie 12, w Wielkiej Zbrojowni przy Targu Węglowym odbędzie się coroczna wigilia dla osób potrzebujących i samotnych. To powrót do tradycyjnej formuły spotkań, po przerwie spowodowanej pandemią. Na stole nie zabraknie pierogów, barszczu czy bigosu.
23.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z powodu pandemicznej przerwy osoby potrzebujące po raz ostatni spotkały się w Wielkiej Zbrojowni w 2019 roku. 24 grudnia 2022 roku tradycyjna wigilia dla potrzebujących powraca do budynku
Z powodu pandemicznej przerwy osoby potrzebujące po raz ostatni spotkały się we wnętrzu Wielkiej Zbrojowni w 2019 roku. 24 grudnia 2022 roku tradycyjna wigilia dla potrzebujących powraca do budynku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gdańska Wigilia na Długim Targu. „Niech moc Bożego Narodzenia trwa każdego dnia w roku”. WIDEO i ZDJĘCIA

Wigilia dla potrzebujących w Gdańsku

Z uwagi na okres pandemii, w ostatnich latach z inicjatywy Piotra Dzika, radnego Rady Miasta Gdańska, przedsiębiorcy organizowali alternatywną formę wigilijnej wieczerzy. Paczki żywnościowe były rozwożone rodzinom w potrzebie, samotnym matkom czy osobom w kryzysie bezdomności, przebywającym w gdańskich noclegowniach.

W sobotę, 24 grudnia, w Gdańsku, wigilia dla potrzebujących organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Restauratorów i Hotelarzy, odbędzie się po raz 32. Rozpocznie się o godzinie 12, w budynku Wielkiej Zbrojowni przy Targu Węglowym.

Na stole pojawią się wazy z barszczem, pierogi, bigos, czy kaczka z kapustą i grzybami. Dodatkowo goście otrzymają paczki z żywnością. W tym roku wydarzenie współorganizowane jest z Duszpasterstwem Akademickim „Górka”.

- Jak co roku właśnie 24 grudnia częstujemy pierogami, barszczem i bigosem. Łamiemy się opłatkiem, wręczamy też paczki z żywnością. To ważne, żeby pamiętać o innych. Bo jak mówi nasze motto: nikt nie jest za biedny, by pomóc drugiemu, i nikt nie jest tak bogaty, aby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka - mówi radny Piotr Dzik, i dziękuje zaangażowanym w organizację wydarzenia: - Pomoc nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie przedsiębiorców, firm, na które możemy liczyć od kilkudziesięciu lat, organizacji społecznych oraz miasta. 

Na spotkaniu nie zabraknie łamania się opłatkiem i tradycyjnego śpiewania kolęd. Dzięki przygotowanym opakowaniom, pozostałą żywność będzie można zabrać do domu.

Oprac. AO

One też obchodzą święta i szukają opiekunów. Wigilia braci mniejszych w Schronisku „Promyk”

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury