PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Raj dla zbieraczy - wielodzielnicowa wyprzedaż garażowa - dołącz w pierwszą niedzielę wakacji

Raj dla zbieraczy - wielodzielnicowa wyprzedaż garażowa - dołącz w pierwszą niedzielę wakacji
W niedzielę, 28 czerwca, planowana jest pierwsza edycja jednoczesnej wyprzedaży garażowej w wielu dzielnicach Gdańska. Na razie na mapie wydarzenia jest 14 miejsc z pięciu części miasta, ale do wyprzedaży “własnych gratów” zgłaszać się można do piątku, 26 czerwca.
Zdjęcie archiwalne - Pchli targ w Oliwie
Zdjęcie archiwalne - Pchli targ w Oliwie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Wydarzenie pod kryptonimem WYGAT, czyli Wyprzedaż Garażowa Trójmiasto to inicjatywa Michała Bojanowskiego, prezesa Stowarzyszenia Młoda Oliwa, który od pięciu lat organizuje Pchli Targ w Oliwie (w tym roku w każdą słoneczną niedzielę do końca września).

 

Pchli Targ w Oliwie ma już pięcioletnią tradycję. Co nowego w tym roku?

 

- W Oliwie coroczne wyprzedaże garażowe mają już kilkunastoletnią tradycję, a nasz pchli targ funkcjonuje nieprzerwanie od lat pięciu - przypomina Michał Bojanowski. - Marzy mi się dalszy rozwój idei zero waste przy jednoczesnej integracji sąsiadów w większej niż tylko oliwska skali, stąd pomysł na większe wydarzenie, ze wspólną promocją. Inicjatywa jest niekomercyjna, polegamy wyłącznie na własnej energii. Jeśli są chętni z innych miast, dzielnic, ulic, aby w tym dniu zorganizować i skoordynować garażówkę, zapraszamy do kontaktu. Sami nie damy ogarnąć całego Trójmiasta. 

 

“Działamy”! Sklep charytatywny “Z dobrej ręki” przypomina o sobie kupującym i darczyńcom

 

Michał Bojanowski prezes Stowarzyszenia Młoda Oliwa, organizator pchlego targu, a teraz Wyprzedaży Garażowej Trójmiasto
Michał Bojanowski prezes Stowarzyszenia Młoda Oliwa, organizator pchlego targu, a teraz Wyprzedaży Garażowej Trójmiasto
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Idea wyprzedaży jest prosta - wystawianie na sprzedaż zbędnych gratów na swoim podwórku (ciuchy, książki, starocie - ogólnie wszystko to, co nam już niepotrzebne, a może znaleźć nowego kupca). Na podstawie zgłoszeń uczestników powstanie mapa z adresami - zaznaczonymi punktami wyprzedaży, którą zobaczyć będzie można na profilu wydarzenia na FB. Mapka dostępna będzie także w formacie do wydruku, podobnie jak już teraz dostępne są gotowe plakaty (z miejscem na wpisanie adresu, czy też adresów wyprzedaży w najbliższej okolicy).

Zgłoszenia przyjmowane są na profilu na FB do 26 czerwca, do godz. 23.59. Sprzedaż będzie odbywać się wszędzie tego samego dnia - w niedzielę, 28 czerwca, w godz. 9-15. 

 

Gdańskie sklepy charytatywne. Radość zakupów i pomagania w jednym

 

Zdaniem Michała Bojanowskiego, garażówka ma szanse na powodzenie w dzielnicach/ulicach z przewagą domów i kamienic, jak np. Wrzeszcz, Strzyża, VII Dwór, Sopot, część Przymorza.

- Blokowiska, z oczywistych względów, nie są przyjaznym miejscem na wyprzedaże, ale nie wykluczamy, że przy dużej determinacji także mogą wypalić - zachęca. - Jeśli ktoś nie znajdzie odpowiedniej przestrzeni, zapraszamy na pchli targ w Oliwie (Plac Shopenauera/ róg ul. Obrońców Westerplatte), tam też będzie można się wystawić (opłata za stoisko od 1 zł (dzieci i seniorzy) do 5 zł za mkw. przestrzeni).

Akcję można prowadzić na terenie należącym do domu jednorodzinnego, posesji wspólnoty mieszkaniowej, albo na każdym inny terenie prywatnym za zgodą właściciela. Chodzi o to, żeby nie zajmować miejsca bez zgody, czyli np. chodników miejskich, przestrzeni należących do spółdzielni mieszkaniowych, ogólnodostępnych parkingów, itp.

 

W gdańskich domach czają się jeszcze popiersia z czasów dawno minionej epoki (pchli targ w Oliwie)
W gdańskich domach czają się jeszcze popiersia z dawno minionej epoki ...(pchli targ)
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W piątek, 18 czerwca na mapie Wyprzedaży Garażowej w Trójmieście widniało 14 adresów, z przewagą Oliwy, ale są już także zgłoszenia z Przymorza Małego, Górnego Wrzeszcza, VII Dworu.

- Najlepszym czasem na wyprzedaże jest właśnie początek wakacji, a później początek roku szkolnego. Te okazje mocno mobilizują ludzi do robienia porządków - uważa Michał Bojanowski, już teraz zapowiadając kolejną, wrześniową edycję wielodzielnicowej wyprzedaży.  

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze